Kim reser och bloggar

Publicerad 28 juni 2010 kl. 10:24. Senast ändrad 24 augusti 2010 kl. 11:25

Med en budget på 45 euro per dag och person ska Kim Holm och hans flickvän Charlott Bergsten försöka se en stor del av Europa. Pengarna ska räcka till boende, mat och dryck. De tycker inte att man måste leva i lyx på en resa, huvudsaken för dem är att uppleva så mycket som möjligt.

Kim och Charlott studerar båda i Uppsala, Kim kommer från Korsholm och Charlott från Skellefteå. De har varit ett par i nio månader och tycker att de känner varandra tillräckligt bra för att våga sig ut på ett äventyr.

- Vi är nog medvetna om att det blir en utmaning att vara tillsammans dygnet runt under en månad.

Själva resan är betald i och med att interrailkorten är inköpta.

Resrutten har de lagt upp på ett ungefär. Starten sker i Uppsala den 29 juni. Första stoppet blir Köpenhamn och därifrån vidare med nattåg mot Amsterdam.

- Vårt första riktigt säkra mål är Barcelona där vi har vänner, säger Kim. Men hur vi åker dit är ännu lite öppet.

Kim och Charlott vill se så många som möjligt av Europas storstäder. De vill känna på stämningen i städerna men är överens om att strunta i traditionella besöksmål som museer och kyrkor. De är heller inte beredda att lägga ut speciellt mycket pengar på inträden till dyra turistfällor.

Kim säger att de väljer att resa till storstäder för att utbudet på billigt boende är större än i byar och småstäder. Dessutom ska Kim föröka uppdatera sin blogg varje dag vilket kräver nätuppkoppling.

- Vi har kollat in många vandrarhems webbplatser och överraskande många har trådlöst nätverk.

Bryssel, Paris och Bordeaux är några av de platser som de hoppas kunna besöka.

- Vi har ingen fastslagen tidtabell utan räknar med att vi stannar någon dag på de ställen där vi trivs. Ibland kanske vi tar nattåget vidare för att spara en slant.

Kim tycker att det är en rolig utmaning att ha en budget för resan.

- Vi är ju vana att leva på studiebidrag och små extrainkomster så vi är inte speciellt oroliga. Men säkert kommer det att kännas lite stressigt om det går mycket pengar redan i början av resan.

Från Barcelona hemåt har de tänkt välja en östlig resrutt med bland annat Prag och Ljubljana som hållplatser.

- Om vi tar båten från Tyskland eller tåget genom Sverige är ännu lite oklart, det beror bland annat på ekonomin och hur vi ligger till tidsmässigt.

Eftersom Kim ska tillbringa midsommarhelgen i Uppsala har han redan packat sin ryggsäck. Han tror att det mesta är med. Han har provburit och menar att det ska fungera bra med en packning på cirka 15 kilo.

Däremot är han lite bekymrad för Charlotts del.

- Hon är betydligt mindre än jag och har tänkt ha med sig mycket mera. För henne kan det nog bli tungt med den stora ryggsäcken, speciellt om vi måste gå långa sträckor i värme.

Kim och Charlott ska dokumentera sin resa genom att blogga och skriva artiklar som publiceras i Österbottens Tidning och Vasabladet.

- Jag skriver och Charlott fotograferar. Men på bloggen kommer vi båda till tals.

I 22 dagar ska Kim och Charlott vara på resande fot.

Så länge gäller interrailkortet.

- Sen åker vi till Vasa för att hälsa på min familj och så ska vi vara i Jakobstad då det firas Jakobs dagar.

På bloggen.fi/budgetresan kan du läsa om parets förberedelser och följa med hur det går dag för dag.

Bloggen finns också som ett fönster på ot.fi/resfeber.

Anne-May Wisen anne-may.wisen@hssmedia.fi

Diskussion

Skriv kommentar

Den här diskussionen har inga inlägg ännu. Skriv första kommentaren!