I arbetsgruppens förslag ingår också att privata företag ska kunna ta ut en övervakningsavgift som motsvarar den vanliga felparkeringsavgiften. Arkivfoto: Mikael Herrgård
"Parkeringsböter borde vara högre"
Publicerad 11 mars 2010 kl. 12:06. Senast ändrad 11 mars 2010 kl. 16:53
En arbetsgrupp tillsatt av Justitieministeriet föreslår att maximibeloppet för felparkeringsavgiften höjs från nuvarande 50 euro till 80 euro. Det högsta beloppet motsvarar då den kontrollavgift som uppbärs inom kollektivtrafiken.
Enligt förslaget ska polisen och den kommunala parkeringsövervakningen fortfarande sköta den offentliga parkeringsövervakningen. Dessutom ska det i den nya lagen skrivas in en paragraf om privat parkeringsövervakning.
Privat parkeringsövervakning ska enligt förslaget kunna ordnas på privat område och för olovlig parkering på ett sådant område får man ta ut en övervakningsavgift som motsvarar den vanliga felparkeringsavgiften.
Arbetsgruppen överlämnade sitt betänkande till justitieminister Tuija Brax (Gröna) i dag.
FNB