Lehtikuva/Ellen Ozier. Teppo Numminen

Lehtikuva/Ellen Ozier. Teppo Numminen

Numminen lägger av

Publicerad 4 augusti 2009 kl. 14:46. Senast ändrad 4 augusti 2009 kl. 14:52

Ishockeyspelaren Teppo Numminen lägger av med hockeyn efter 20 år i NHL. Han är den som spelat mest matcher i NHL av alla europeiska spelare.

- Att spela en säsong på 82 matcher kändes ganska tungt redan i fjol. Jag hade nog inte klarat den ruljansen längre, säger Numminen i Suomen Kuvalehti.

Numminen, 41, gjorde 57 matcher för Buffalo Sabres förra säsongen. Året innan blev det bara en match, eftersom han mycket överraskande drabbades av hjärtproblem som höll honom borta från rinken i så gott som hela säsongen.

- Efter operationen gav läkarna mig en del olika begränsningar. Jag fick till exempel inte lyfta mer än 45 kilo i bänkpress. Det ändrade på ganska många saker.

Sedan januari har Numminen tvingats äta blodtrycksmedicin, vilket inte heller gett någon extra inspiration att fortsätta med ishockeyn. Som defensiv back har han aldrig tillhört sitt lags största profiler, men alltid spelat stabilt.

-Jag tvingades ta ett psykologiskt steg bakåt, då medicinerna hela tiden påminde mig om problemen. Nivån på mitt spel sjönk mot slutet av säsongen och skridskoåkningen blev långsammare. Emellanåt var jag väldigt trött.

Numminen stannar tills vidare i Nordamerika. Han har redan ett nytt uppdrag inom sporten - att scouta spelare för den finska OS-truppen.

Malin Nyman/FNB

Diskussion

Skriv kommentar

Den här diskussionen har 8 inlägg.

Kommentar

Tack för alla dessa år Teppo, verkligen en spelare som spelat för sin passion till sporten till skillnad av alla dessa pengastinna "stjärnor" som återfinns i dagens hockey. TACK!

Lönetak till Barclay 4.8.2009 kl 15:26
Samma åsikt (8)     Annan åsikt (1)
Kommentar

Teppo on hieno mies! Passion! piste.

4.8.2009 kl 15:57
Samma åsikt (5)     Annan åsikt (1)
Kommentar

Kan inte sport försöka övertala honom att spela en säsong åt Sport? Numminen skulle ju vara en perfekt förstärkning.

qwerty 4.8.2009 kl 16:17
Samma åsikt (0)     Annan åsikt (1)
Kommentar

En man som inte får lyfta mer än 45kg och äter blodtrycksmediciner, ja inte är det stora krav på vasa sport isåfall.

Vakna! 4.8.2009 kl 19:39
Samma åsikt (0)     Annan åsikt (0)
Kommentar

Fast Teppo Numminen inte hade tränat på flera år vore han en förstärkning i sport.

4.8.2009 kl 19:58
Samma åsikt (0)     Annan åsikt (0)
Kommentar

Kommentar #4: Du skulle nog inte orka lyfta 45 kg fastän du fick föra det.

Teppo Numminen var en av Finlands bästa backar då han var som bäst. Han har defintivt varit en stor ledargestalt!

Lejon 4.8.2009 kl 20:06
Samma åsikt (1)     Annan åsikt (0)
Kommentar

-> #6

Precis, det var en fröjd för ögat att se honom spela i World Cup 2002 och OS 2006.

Jocke 4.8.2009 kl 23:16
Samma åsikt (3)     Annan åsikt (0)
Kommentar

Tack Teppo för alla dessa år! Synd att karriären slutar utan att du fick vinna Stanley Cup för den hade du varit värd.

Idrottsgalen 4.8.2009 kl 23:35
Samma åsikt (0)     Annan åsikt (0)