Kravallpolis använde tårgas och gummimantlade kulor mot demonstranterna i Vilnius. Flera personer greps. Foto: Lehtikuva
Upplopp i Litauens huvudstad
Publicerad 1 januari 0001 kl. 00:00. Senast ändrad 16 januari 2009 kl. 19:55
Litauen blev på fredagen det tredje EU-landet som drabbades av våldsamma kravaller den här veckan, bara dagar efter upploppen i Bulgarien och Lettland.
I Lettland befann sig regeringen i kris och diskuterade avgång och nyval efter upploppen där i tisdags kväll.

De flesta av de 7.000 demonstranterna tog det lugnt, men en liten del började kasta sten på parlamentsbyggnaden. Foto: Lehtikuva
Den litauiske presidenten Valdas Adamkus antydde att våldsamheterna kunde vara styrda utifrån - det vill säga från Ryssland.
-Men jag hoppas att jag har fel, sade han till journalister, enligt nyhetsbyrån BNS.
Ett fredligt protestmöte som samlat sju tusen personer mot regeringens ekonomiska åtstramningar övergick på fredagseftermiddagen i upplopp med vandalisering av parlamentet i Vilnius. Fönster krossades med stenar och flaskor och även ett skott sades ha avlossats.
Kravallpolis använde tårgas och gummimantlade kulor. Enligt sjukhuskällor skadades 13 personer, en av dem uppgavs ha skottsår i huvudet. Flera personer greps.
Presidenten fördömde våldet men sade att han "i viss utsträckning" håller med om att regeringen är fjärmad från folket.
Den nya koalitionen ledd av den konservative premiärministern Andrius Kubilius tillträdde i december, men har redan dragit på sig folkets vrede genom sociala nedskärningar och skattehöjningar i finanskrisens spår.
De baltiska regeringarna är nu i gungning. I Lettland föreslog det största koalitionspartiet, konservativa Folkpartiet, nyval efter de våldsamma protesterna.
Den liberale premiärministern Ivars Godmanis svarade att han i stället kan tänka sig att avgå så att parlamentet får fortsätta att arbeta.
Efter kravallerna sade den lettiske presidenten Valdis Zatlers att regering och parlament förlorat kontakten med folket. Han satte 31 mars som deadline för en lagändring som öppnar för folkomröstning om nyval. Annars skulle han själv ta initiativ till nyval.
Efter upploppen i Riga tisdags och i Sofia i Bulgarien i onsdags ställdes frågan om Ryssland möjligen låg bakom. På fredagen antydde Litauens president detsamma om Vilnius-kravallerna, utan att nämna Moskva vid namn.
-Jag hoppas verkligen att detta inte visar sig vara organiserat utifrån som en fortsättning i Vilnius på vad som började i Estland med bronssoldaten. Det väcker oro och eftertanke, men jag hoppas att jag har fel, sade Adamkus vid en internationell konferens i Trakai utanför Vilnius.
Adamkus vill dock inte ha nyval i Litauen.
FNB-TT-Arne Bengtsson