Institutet för hälsa och välfärd meddelar på tisdagen om 220 nya coronafall i Finland, vilket innebär att sammanlagt 18 107 personer smittats sedan epidemins början.
Flest nya coronafall finns i Helsingforsregionen: Helsingfors (+63), Vanda (+26) och Esbo (+20). Åbo har 16 nya fall av covid-19.
220 nya coronafall i Finland


Helsingfors har flest nya coronafall.
Flesta nya fall finns i huvudstadsregionen.
Du hittar dina sparade artiklar då du klickar på ditt konto uppe till höger på sajten och väljer "Sparade artiklar"
Tyck till!
I samarbete med tjänsten Ifrågasätt ger vi dig möjligheten att kommentera och diskutera den här artikeln. Håll dig till ämnet och håll god ton. Vårda ditt språk och respektera andra skribenter och personer i artikeln. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer som vi bedömer som olämpliga.