Det sjunde avsnittet av VBL Historia handlar om den nya kvinnorörelse som når Europa och Norden och småningom Svenskfinland på 1970-talet.
Författaren Wava Stürmer, som avled i sitt hem i Jakobstad på söndagsmorgonen, medverkade i avsnittet "När kvinnokampen nådde Österbotten".
Om sitt eget engagemang i kvinnosaksfrågor säger hon att intresset väcktes på 1960-talet.
– Jag insåg att det här är rätt. Det var på den tiden då kvinnor var hemmafruar, skötte barn och var hemma. Jag såg hela, hela mönstret av männens dominans.
I avsnittet berättar Wawa Stürmer om kampsången "Vi är många", musiken skrevs av Gunnar Edander. Om sången säger Stürmer:
– Jag brukar tänka att sången gick ut i världen för att den behövdes då just.
"Vi är många" blev sjuttiotalsfeminismens lystringssång i hela Norden.
Klicka här för att lyssna på avsnittet med Wava Stürmer och kvinnokampen i Österbotten.
Kommentarer
I samarbete med tjänsten Ifrågasätt ger vi dig möjligheten att kommentera och diskutera den här artikeln. Håll dig till ämnet och håll god ton. Vårda ditt språk och respektera andra skribenter och personer i artikeln. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer som vi bedömer som olämpliga.