Uppåt på Wall Street efter stark vecka
Det fortsatte uppåt på de ledande USA-börserna på fredagen.För första gången på sju veckor stängde Wall Streets ledande index med en veckovinst.
Det fortsatte uppåt på de ledande USA-börserna på fredagen.För första gången på sju veckor stängde Wall Streets ledande index med en veckovinst.
Det var glädjeyra vid Hongkongbörsen vid handelsstart på fredagen.
Uppgången på New York-börsen fortsatte under torsdagens handel. Samtliga ledande index stängde på plus med god marginal.
Utsikterna kring en global recession fortsätter att göra marknaderna nervösa, men Europas börser pekar försiktigt uppåt.
Rörelserna är små på ledande asiatiska index i den tidiga onsdagshandeln.
Efter flera tunga veckor med röda siffror var det muntra miner på Wall Street under måndagen. De ledande indexen på New York-börsen stängde alla på plus.
Ledande börser i Asien går på tvärs med USA-börserna, där det stängdes på plus på måndagen.
Asiens ledande börser började handelsveckan försiktigt och dagens handel väntas fortsätta i den andan.
Det mesta tyder på att en recession kan undvikas. Det säger Ålandsbankens aktiestrateg Tanja Wennonen-Kärnä.
De ledande börserna i Asien har gått åt olika håll i onsdagshandeln.
Det går att bygga en placeringsstrategi som ger avkastning och skyddar mot krascher. Estlander & Partners Investment har lång erfarenhet av att hjälpa kunder att "sova gott", trots att marknaden är i kaos.
Oro för skenande inflation och fortsatta räntehöjningar får flera ledande börser i Asien att följa efter Wall Street och backa kraftigt.
De stora börsindexen i New York rörde sig måttligt när det förväntade Fed-beskedet kom på onsdagen, en höjning av styrräntan med 0,5 procentenheter. Sedan höll Fedchefen Jerome Powell presskonferens – och vips brakade indexen iväg uppåt.
Hongkongbörsen backar i den tidiga onsdagshandeln.
I Hongkong inleds handelsveckan med en svag uppgång.
De ledande indexen på New York-börsen stängde på plus efter en sen återhämtning under veckans inledande handel.
Det blev skrämselhicka på ledande Europabörser liksom Stockholmsbörsen en kort stund i förmiddagshandeln. Ett plötsligt ras på runt sju procent noterades, men lika fort försvann det igen. Strax efter klockan tio ligger Stockholmsbörsens breda index på minus 2,5 procent.
Tokyobörsen hamnade på minussidan efter en temporär uppgång de första tio minuterna under handelsveckans första dag.
Börsen i Moskva stiger efter stoppet av gasleveranser till Polen och Bulgarien.
Efter en mörk dag på Wall Street tappar även flera ledande börser i Asien.
New York-börsen hade en riktigt tung dag. De ledande indexen sjönk alla kraftigt.
Ledande börser i Asien noterar uppgångar i den tidiga tisdagshandeln.
Handelsveckan inleds med brant dalande kurser i Asien, i spåren av de amerikanska börsnedgångarna i fredags. Tillbakagången förklaras med de räntehöjningar som aviserats av den amerikanska centralbanken Federal Reserve.
Kurserna på de amerikanska börserna backade på bred front på handelsveckans sista dag. New York-börsens alla elva branschindex stängde på minus.
Efter att Ryssland anföll Ukraina avslutade Wärtsilä all affärsverksamhet som hade med Ryssland att göra. Nu gör koncernen en rejäl nedskrivning på 200 miljoner euro. Wärtsilä har cirka 650 anställda i Ryssland.
De ledande Asienbörserna pekade nedåt, när handelsveckan drog i gång.
Efter uppgångar på Wall Street öppnade Tokyobörsen med stigande kurser, men snart dalade indexen strax under strecket i den tidiga tisdagshandeln.
Fredagen inleddes utan större dramatik på flera av de ledande börserna i Asien.
Tokyobörsen inleder torsdagen i moll, och följer därmed utvecklingen föregående dag på Wall Street, där oron växer över inflation och stigande oljepriser.
Tokyobörsen stiger kraftigt. Nikkei 225 är upp 2,7 procent en halvtimme efter lunchpausen, medan det bredare Topix klättrat nästan 2,1 procent. Fordonstillverkarna Suzuki och Toyota tillhör vinnarna.
De flesta av de ledande Asienbörserna stiger i tisdagshandeln.
De ledande börsindexen i USA pekade uppåt när aktiehandeln tog helgledigt.
TEMA: NÄRINGSLIV Då unga ger sig in på aktiemarknaden uppstår nya situationer för stora kapitalförvaltare. Finansexperten Martin Paasi säger att en del av börsen blivit punkig. Småsparare ger fingret åt kapitalförvaltare som gjort fel.
Börserna på Wall Street vände uppåt på tisdagen med draghjälp av sjunkande oljepriser som förtog investerarnas oro kring inflationen.
Asiens ledande börser inledde handelsdagen med rejäla uppgångar.
Detta efter stora förluster under måndagen då tech-aktier paniksåldes efter beslutet att stänga ner tekniknavet Shenzhen på grund av pandemin.
Ännu finns inget besked om när den igenbommade Moskvabörsen ska öppna igen. SEB:s Rysslandsexpert Per Hammarlund säger att ryska myndigheter försöker undvika att börsen kollapsar – men att det kan vara förgäves.
Det stundande mötet mellan Ukrainas utrikesminister Dmytro Kuleba och hans ryska motpart Sergej Lavrov antas ha höjt börshumöret.
Handeln var skakig på New York-börsen på tisdagen, då USA införde ett embargo mot import av rysk olja och gas, ett beslut som ledde till ytterligare prisökningar på råolja.
Efter gårdagens fall fortsätter nedgången på bred front på Asiens ledande börser, även om det värsta raset har stannat under den tidiga tisdagshandeln.
Börsbolag med stor Rysslandsrisk har tappat 50 procent av värdet och mera. Jukka Oksaharju, Nordnets aktiestrateg, varnar för att tro att aktier är "billiga".
Finnairs vd Topi Manner säger sig ha full förståelse för att EU-länderna agerar med krafttag och stänger luftrum. Tvingas Finnair flyga förbi Ryssland blir trafiken till Asien ekonomiskt ohållbar. Aktien faller kraftigt.
– En lättnadsreaktion på vad som hände i USA och att sanktionerna inte blev så kraftiga, säger Maria Landeborn, strateg på Danske Bank.
Tokyobörsen föll vid öppning, till följd av oron i Ukraina.
Ett ryskt anfall på Ukraina kan bli den första dominobrickan som leder till börsens skräckscenario – minskad tillväxt med inflation och stigande räntor.
Tokyobörsen och Hongkongbörsen inleder handelsveckan nedåt, tyngda av oro för att krisen i Ukraina ska förvärras.
Krigshotet i Ukraina sänkte inte bara New York-börserna under torsdagen. Även Asiens ledande börser inledde fredagens handel med minussiffror.
Tokyobörsern inledde handelsdagen på plus efter det att kvartalssiffror visat på ett lyft för landets BNP.
Handelsveckan inleddes i Asien med förluster då den osäkra situationen i Ukraina oroar.
Tokyobörsen sjönk i öppningen, till följd av fortsatt oro kring Ukrainakrisen, Facebookägaren Metas kraftiga ras och att handlare hämtade hem vinsterna efter fyra dagar av uppgångar.