Myran spelar på hemmaplan mot PeFF på Idrottsplan N i division 5 Zon C2 herr i fotboll. PeFF som spelar på bortaplan hade en tung svit på tre förluster i rad, men senast blev det 4-1 mot Väsymättömät. Myran spelade Black Eagles senast och förlorade.
Myran är tvåa i tabellen, medan PeFF ligger nia. Tio poäng skiljer lagen åt.
PeFF behöver en seger när laget möter åttondeplacerade Väsymättömät hemma på Falli 1 N. Inför kvällens möte har hemmalaget tre matcher i rad utan seger i division 5 Zon C2 herr i fotboll, och är nu nia. Väsymättömät vann sin senaste match med 1-0 mot Black Eagles.
PeFF ligger nia i tabellen inför matchen, medan Väsymättömät är åtta. Fem poäng skiljer lagen åt.
K-Pallo besegrade PeFF på hemmaplan i torsdagens match i division 5 Zon C2 herr i fotboll. 3-2 (2-1) slutade matchen.
K-Pallo startade matchen bäst och tog ledningen tidigt i matchen. Marko Mankinen slog till, redan i 13:e minuten.
Laget ökade ledningen till 2-0 i 22:a minuten, ännu en gång genom Marko Mankinen.
PeFF reducerade till 2-1 strax före halvtidsvilan, genom Vilhelm Kackur. Med en dryg halvtimme kvar att spela fick Mikko Vainio träff och ökade ledningen för K-Pallo.
I 58:e minuten slog Robin Westerlund till, och reducerade åt PeFF. Mer än så blev det dock inte för PeFF.
K-Pallo har tre segrar och två förluster på de senaste fem matcherna, medan PeFF har en vinst och fyra förluster. Det här var K-Pallos andra uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också PeFF:s andra uddamålsförlust.
K-Pallos nya tabellposition är tredje plats, medan PeFF är på nionde plats.
Måndag 13 juni 19.00 spelar K-Pallo borta mot OuHu. PeFF möter Väsymättömät hemma på Falli 1 N torsdag 16 juni 19.00.
I kväll spelar K-Pallo hemmamatch i division 5 Zon C2 herr i fotboll mot PeFF. Det förlust för båda lagen senast, K-Pallo mot Black Eagles med 2-4 och PeFF med 3-4 mot Standard.
K-Pallo är fyra i tabellen, medan PeFF ligger nia. Sex poäng skiljer lagen åt.
Standard hade problem och låg under med 1-2 efter första halvlek i matchen i division 5 Zon C2 herr i fotboll mot PeFF på Falli 1 N. Men i andra halvlek kom vändningen, och till slut blev det 4-3 för bortalaget Standard. Matchhjälte blev Fredrik Forsell, som gjorde det avgörande målet med bara 5 minuter kvar av matchen.
PeFF tog en tidig ledning. Robin Westerlund slog till, redan i 23:e minuten.
Standard kvitterade till 1-1 i 34:e minuten, genom Walter Moore.
PeFF tog ledningen på nytt i 38:e minuten, genom Herman Höglund. Direkt efter pausen slog Ivar Enqvist till och kvitterade för Standard.
Med en knapp halvtimme kvar att spela fick Alexander Backlund träff och gav PeFF ledningen. Mer än så blev det dock inte för PeFF.
I 73:e minuten kvitterade Ivar Enqvist för Standard.
Och med sex minuter kvar att spela kom det matchavgörande målet genom Fredrik Forsell. Forsell fullbordade därmed lagets vändning. Det fastställde slutresultatet till 3-4.
Standards nya tabellposition är fjärde plats, medan PeFF är på nionde plats.
Nästa motstånd för PeFF är K-Pallo. Standard tar sig an OuHu hemma. Båda matcherna spelas torsdag 9 juni 19.00.
Match igen för PeFF när Standard gästar Falli 1 N i division 5 Zon C2 herr i fotboll i kväll. Det förlust för båda lagen i förra matchen, PeFF mot RyPK-84 med 3-5 och Standard med 1-4 mot Black Eagles.
I halvtid var PeFF i ledningen med 3-2 på Santahaka TN. Men RyPK-84 vände och vann. Till slut blev det 5-3 i matchen i division 5 Zon C2 herr i fotboll.
RyPK-84 startade matchen piggt och tog ledningen direkt i början av matchen. Efter bara fem minuter slog Petteri Konola till.
PeFF kvitterade till 1-1 tidigt i matchen, genom Gabriele Tasco, i 13:e minuten.
Laget tog också ledningen i 14:e minuten, genom Robin Westerlund.
RyPK-84 kvitterade till 2-2 bara två minuter senare åter igen genom Petteri Konola. Direkt efter pausen nätade Robin Westerlund ännu en gång och gav PeFF ledningen på nytt. Men mer än så orkade PeFF inte med.
I 53:e minuten slog Kasperi Brandt till, och kvitterade för RyPK-84.
Med en dryg halvtimme kvar att spela fick Joona Lännenmäki träff och gav RyPK-84 ledningen.
I 71:a minuten ökade Verner Ylinen ledningen ytterligare. Det fastställde slutresultatet till 5-3.
RyPK-84 har en seger, en oavgjord och tre förluster på de senaste fem matcherna.
För tabellens utseende betyder det här att RyPK-84 ligger på sjätte plats medan PeFF har åttondeplatsen.
I nästa omgång har RyPK-84 OuHu borta på Urheilukenttä N, måndag 30 maj 19.00. PeFF spelar hemma mot Standard torsdag 2 juni 19.00.
I kväll möter RyPK-84 PeFF på hemmaplan på Santahaka TN i division 5 Zon C2 herr i fotboll. RyPK-84 tog poäng igen i senaste matchen efter tre raka nederlag, när det blev lika mot Väsymättömät, 1-1. Det blev seger i den senaste matchen för PeFF, 2-0 mot HBK hemma.
RyPK-84 ligger nia i tabellen inför matchen, medan PeFF är sjua. Två poäng skiljer lagen åt.