VIFK II

2 oktober kl 14:00 GBK - VIFK II 1-4 Läs mer

VIFK II slog GBK Girls efter Riia Koivistos dubbel

Det blev VIFK II som gick segrande ur mötet med GBK Girls i division 2 damer i fotboll på bortaplan, med 4-1 (3-0).

VIFK II gjorde första målet. Ella Björklund gjorde målet, redan i tionde minuten.

VIFK II ökade ledningen till 0-2 efter en knapp halvtimmes spel, genom Riia Koivisto.

VIFK II gjorde också 0-3 strax före halvtidsvilan, ännu en gång genom Riia Koivisto. I 55:e minuten slog Jannika Träsk till, och gjorde 0-4.

GBK Girls Jenni Mahanen gjorde 1-4 i 70:e minuten. Men mer än så orkade GBK Girls inte med.

GBK Girls har fem förluster på de senaste fem matcherna, medan VIFK II har tre vinster och två förluster.

Resultaten i sista omgången betyder att GBK Girls slutar på tionde plats i tabellen, och VIFK II på nionde plats.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

VIFK II förlorade hemma mot Esse IK

VIFK II förlorade hemmamatchen mot Esse IK i division 2 damer i fotboll på söndagen. 0-1 (0-0) slutade matchen.

Amanda Vikström blev matchhjälte med sitt avgörande 1-0-mål efter 90 minuter.

Målet kom först i matchens absoluta slutskede, i 90:e minuten när Amanda Vikström gjorde 1–0 till Esse IK.

VIFK II har två vinster och tre förluster på de senaste fem matcherna, medan Esse IK har en vinst, en oavgjord och tre förluster. Det här var VIFK II:s tredje uddamålsförlust den här säsongen.

Med en omgång kvar är VIFK II på nionde plats i tabellen, och Esse IK är på åttonde plats.

Motståndare i sista omgången för VIFK II är GBK Girls. Lagen möts söndag 2 oktober 15.00 på Keskuskenttä TN.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Klar seger för VIFK II mot OTP på Castren TN

En halvtidsledning med 2-1 utökades i andra halvleken när VIFK II slog OTP på bortaplan i division 2 damer i fotboll. Till slut blev det 3-1 till VIFK II.

– Vifk gjorde en balanserad insats och flera fina mål, tyckte VIFK II:s tränare Martin Heinrich, efter matchen.

OTP startade matchen bäst och tog ledningen tidigt i matchen. Sara Haltamo slog till, redan i 15:e minuten.

VIFK II kvitterade till 1-1 i 27:e minuten, genom Aurora Heinrich. Direkt efter pausen nätade Matilda Tidström och gav VIFK II ledningen.

Med en knapp halvtimme kvar att spela fick Tilde Berts träff och ökade ledningen för VIFK II. Berts fullbordade därmed VIFK II:s vändning. 1-3-målet blev matchens sista.

OTP har en oavgjord fyra förluster på de senaste fem matcherna, medan VIFK II har två vinster och tre förluster.

Med två omgångar kvar är OTP på sjunde plats i tabellen, och VIFK II är på åttonde plats.

I nästa match möter VIFK II Esse IK hemma på söndag 25 september 15.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Ella Björklund och Riia Koivisto målskyttar när VIFK II förlorade

Hemmalaget VIFK II fick se sig besegrat av SJK-j i söndagens match i division 2 damer i fotboll. 2-3 (0-1) slutade matchen.

– Vifk ledde 2-1 med 20 minuter men starka Sjk svängde matchen till vinst. Vifk kämpade och visade inställning men det räckte inte, kommenterade VIFK II:s tränare Martin Heinrich.

Emma Kunnaspuro stod för SJK-js avgörande mål efter 83 minuter.

Första halvlek blev mållös, men direkt efter pausen slog Riina Pirttinen till och gav SJK-j ledningen.

I 55:e minuten slog Ella Björklund till, och kvitterade för VIFK II.

Med en dryg halvtimme kvar att spela fick Riia Koivisto träff och gav VIFK II ledningen. Mer än så blev det dock inte för VIFK II.

Helena Hakala kvitterade för SJK-j med knappa kvarten kvar.

Och med sju minuter kvar att spela kom det matchavgörande målet genom Emma Kunnaspuro. Det fastställde slutresultatet till 2-3.

VIFK II har en vinst och fyra förluster på de senaste fem matcherna, medan SJK-j har tre vinster, en oavgjord och en förlust. Det här var VIFK II:s andra uddamålsförlust den här säsongen.

Med tre omgångar kvar är VIFK II på nionde plats i tabellen, medan SJK-j är på fjärde plats.

VIFK II tar sig an OTP i nästa match borta lördag 17 september 14.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Efter förlustraden: Seger igen för VIFK II – 4-3 mot SeMi

Fem förluster i rad i division 2 damer i fotboll fick räcka. Borta mot SeMi bröts den tuffa sviten för VIFK II. Det blev 3-4 (1-3) i matchen på lördagen.

– En jämn match där laget visade karaktär och styrka. Riia Koivisto blev matchvinnare med tre mål, kommenterade VIFK II:s tränare Martin Heinrich.

Riia Koivisto blev matchhjälte med sitt avgörande 4-3-mål efter 90 minuter.

SeMi gjorde första målet. Jennyfer Myllykoski slog till, redan i 25:e minuten.

VIFK II kvitterade till 1-1 i 39:e minuten, genom Riia Koivisto.

VIFK II tog också ledningen strax före halvtidsvilan, åter igen genom Riia Koivisto.

Bara fyra minuter senare var det Jannika Träsk som såg till att VIFK II ökade ledningen till 1-3. Det dröjde till den 73:e minuten innan Vivian Helin reducerade för SeMi.

Kvitteringen kom i 90:e minuten, när Jennyfer Myllykoski ännu en gång gjorde mål för SeMi.

Det matchavgörande målet för VIFK II kom direkt därefter när Riia Koivisto i 90:e minuten gjorde 3-4 som med målet fullbordade sitt hattrick. 3-4-målet blev matchens sista.

Noterbart är att Riia Koivisto gjorde tre mål för VIFK II.

SeMi har två vinster, två oavgjorda och en förlust på de senaste fem matcherna, medan VIFK II har en vinst och fyra förluster. Det här var VIFK II:s andra uddamålsseger.

Med fyra omgångar kvar är SeMi på sjätte plats i tabellen, medan VIFK II är på nionde plats.

I nästa match möter VIFK II SJK-j hemma på söndag 11 september 15.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Division 2 damer

# Lag S MS P
1 RoPS 18 86 47
2 JyPK 18 28 44
3 HauPa 18 13 27
4 SJK-j 18 -9 27
5 FC United 18 -5 26
6 SeMi 18 -7 25
7 Esse IK 18 -7 19
8 OTP 18 -22 18
9 VIFK II 18 -16 17
10 GBK 18 -61 6

Skytteliga

Riia Koivisto 11
Ella Björklund 5
Jannika Träsk 2
Nellie Peltonen 2
Tilde Berts 2
Aurora Heinrich 1
Janina Saarenmäki 1
Jennifer Honkala 1
Matilda Tidström 1
Oma maali 1
Vanja Hagen 1