Väsymättömät möter FC Folk på hemmaplan i sista omgången av division 7 MÖ-distriktet i dag. Väsymättömät fick med sig ett oavgjort resultat från den senaste matchen, 3–3 mot MunU.
MunU hade ledningen i halvtid med 3–2 hemma mot Väsymättömät i division 7 MÖ-distriktet i fotboll. Men i andra halvlek kom Väsymättömät mer in i matchen, och fixade till slut ett oavgjort resultat. Matchen slutade 3–3. Målgörare för MunU var David Krokvik 2 och Tomas Karf, medan målen för Väsymättömät gjordes av Heino Känsäkangas, Iurii Bugai och Larry Suvanto. Med en omgång kvar är MunU på fjärde plats i tabellen, medan Väsymättömät är på femte plats. MunU möter KUF i nästa match borta söndag 9 september 14.00. Väsymättömät möter samma dag FC Folk hemma.
Fjärdeplacerade MunU tar emot femteplacerade Väsymättömät i kväll när den näst sista matchen i division 7 MÖ-distriktet ska spelas på Gamla plan, Nykarleby. Det blev seger i den senaste matchen för Väsymättömät, 3–1 mot KUF hemma, MunU lyckades inte lika bra och blev utan poäng i mötet med Esse IK III. Senast lagen möttes slutade det med seger för MunU på bortaplan med 2–1.
Väsymättömät besegrade KUF på hemmaplan i fredagens möte i division 7 MÖ-distriktet i fotboll. 3–1 (2–0) slutade matchen. Målgörare för Väsymättömät var Iurii Bugai, Larry Suvanto och Heino Känsäkangas, medan KUF:s enda mål gjordes av Martin Eklund. Med två omgångar kvar är Väsymättömät på femte plats i tabellen, och KUF är på tredje plats. I nästa omgång har Väsymättömät MunU borta på Idrottsplan, Jeppo, onsdag 29 augusti 19.00. KUF spelar borta mot FoBK fredag 31 augusti 19.00.
Dags för match - Väsymättömät möter KUF på hemmaplan i division 7 MÖ-distriktet. KUF vann sin senaste match med 3–1 mot HBK II, Väsymättömät lyckades inte lika bra och förlorade mot Esse IK III. Senast lagen möttes slutade det med seger för KUF på hemmaplan med 3–2.
Väsymättömät och Esse IK III möttes på fredagen på Urheilukenttä, Kaustinen. Esse IK III hade fyra vinster i rad i division 7 MÖ-distriktet i fotboll inför matchen – och vann nu på nytt. Matchen slutade 3–4. I nästa omgång har Väsymättömät KUF hemma på Urheilukenttä, Kaustinen, fredag 24 augusti 19.00. Esse IK III spelar hemma mot MunU torsdag 23 augusti 19.00.
I kväll möter Esse IK III Väsymättömät på bortaplan på Urheilukenttä, Kaustinen i division 7 MÖ-distriktet. Esse IK III har inför matchen fyra segrar i rad, den senaste mot KUF med 5–2 och ligger nu etta i tabellen. Väsymättömät har sex matcher i rad utan förlust inför mötet med Esse IK III. Senaste mötet mellan lagen slutade med seger för Esse IK III på hemmaplan, 4–1.
Väsymättömät vann mötet med PUF borta med 3–1 på torsdagen i division 7 MÖ-distriktet i fotboll. Med fyra omgångar kvar är PUF på andra plats i tabellen, medan Väsymättömät är på femte plats. I nästa match möter PUF MunU borta på onsdag 15 augusti 19.00. Väsymättömät möter Esse IK III fredag 17 augusti 19.00 hemma.
PUF fick se sin segersvit bruten senast mot Esse IK III efter sex raka segrar, matchen slutade 1–3. Nu match hemma mot Väsymättömät i division 7 MÖ-distriktet. Väsymättömät har sex matcher i rad utan förlust inför mötet med andraplacerade PUF. Senast lagen möttes slutade det oavgjort, 1–1.
Kommentarerna är ett forum för att diskutera artikeln och de tankar som artikeln ger upphov till, samt tillföra ny kunskap i ämnet.
Samtliga kommentarer förhandsmodereras. Modereringen sker med jämna mellanrum, förutom mellan 22.30 och 06.30 då ingen moderering och således ingen publicering av kommentarer sker.
Du får inte skriva kommentarer som bryter mot någon lag som tillämpas i Finland: göra dig skyldig till ärekränkning, sprida kränkande uppgifter om andras privatliv, hetsa mot folkgrupp, bryta mot tystnadsplikt m.m.
Vi accepterar inte provocerande, nedsättande eller generaliserande omdömen om språk, ras, religion, kön eller sexuell läggning. Vi förbehåller oss rätten att ta bort inlägg som inte tillför debatten något nytt eller som vi på annat sätt uppfattar som olämpligt.
Alla som kommenterar våra webbartiklar förväntas göra det under sitt eget namn. För att kunna delta i webbdebatten måste du ha ett Facebook-konto. Vi förbehåller oss rätten att helt och hållet blockera sådana kommentarsprofiler som vi bedömer som falska.
Likaså förbehåller vi oss rätten att välja vilka artiklar som kan kommenteras. Kommentarer under webbartiklar kan också bli publicerade i den tryckta tidningen, men besluten om vilka kommentarer som väljs ut till papperstidningen fattas av debattredaktören.
Regler för kommentarer
Kommentarerna är ett forum för att diskutera artikeln och de tankar som artikeln ger upphov till, samt tillföra ny kunskap i ämnet.Samtliga kommentarer förhandsmodereras. Modereringen sker med jämna mellanrum, förutom mellan 22.30 och 06.30 då ingen moderering och således ingen publicering av kommentarer sker.
Du får inte skriva kommentarer som bryter mot någon lag som tillämpas i Finland: göra dig skyldig till ärekränkning, sprida kränkande uppgifter om andras privatliv, hetsa mot folkgrupp, bryta mot tystnadsplikt m.m. Vi accepterar inte provocerande, nedsättande eller generaliserande omdömen om språk, ras, religion, kön eller sexuell läggning. Vi förbehåller oss rätten att ta bort inlägg som inte tillför debatten något nytt eller som vi på annat sätt uppfattar som olämpligt.
Alla som kommenterar våra webbartiklar förväntas göra det under sitt eget namn. För att kunna delta i webbdebatten måste du ha ett Facebook-konto. Vi förbehåller oss rätten att helt och hållet blockera sådana kommentarsprofiler som vi bedömer som falska.
Likaså förbehåller vi oss rätten att välja vilka artiklar som kan kommenteras. Kommentarer under webbartiklar kan också bli publicerade i den tryckta tidningen, men besluten om vilka kommentarer som väljs ut till papperstidningen fattas av debattredaktören.