Levante möter Valladolid hemma på Ciutat de València i La Liga i fotboll i kväll. Både Levante och Valladolid tog en poäng i den förra omgången och det efter att lagens matcher slutat likadant, med siffrorna 2-2, Levante mot Cadiz och Valladolid mot Elche.
Det tidigare mötet den här säsongen slutade oavgjort, 1-1.
Elche hade ledningen i halvtid med 2-0 borta mot Valladolid i La Liga i fotboll. Men i andra halvlek kom Valladolid mer in i matchen, och fixade till slut ett oavgjort resultat. Matchen slutade 2-2.
Det betydde tolfte matchen i rad utan seger för Elche.
Hemmalagets mål gjordes av Joaquin Fernandez och Michel Herrero medan Josan noterades för målen för Elche.
Valladolids nya tabellposition är 16:e plats, medan Elche är på 18:e plats.
I nästa omgång har Valladolid Levante borta på Ciutat de València, fredag 22 januari 22.00. Elche spelar hemma mot Barcelona söndag 24 januari 17.15.
Elche behöver en seger när laget möter Valladolid borta på José Zorrilla. Inför kvällens match har bortalaget elva raka matcher utan seger i La Liga i fotboll, och ligger nu på 18:e plats. Valladolid förlorade mot Valencia senast.
Valladolid ligger på 17:e plats i tabellen inför matchen, medan Elche är på 18:e plats. Två poäng skiljer lagen åt.
Valencia har åtta matcher i rad utan seger i La Liga inför kvällens match på bortaplan mot Valladolid i fotboll. Valladolid vann senast mot Getafe med 1-0.
Valladolid behöver en seger när laget möter Getafe borta på Coliseum Alfonso Pérez. Inför kvällens match har bortalaget tre matcher i rad utan vinst i La Liga i fotboll, och ligger nu på 18:e plats. Getafe förlorade sin senaste match med 0-1 mot Atl Madrid.
Getafe är på 14:e plats i tabellen, medan Valladolid ligger på 18:e plats. Två poäng skiljer lagen åt.
Dags för årets sista match i La Liga i fotboll i kväll när Cadiz tar emot Valladolid hemma på Ramón de Carranza. Hemmalaget har tre förluster i rad, senaste mot Betis med 0-1. Valladolid blev utan poäng i senaste matchen, mot Barcelona.
Cadiz ligger tia i tabellen inför matchen, medan Valladolid är på 18:e plats. Fyra poäng skiljer lagen åt.
En halvtidsledning med 2-0 utökades i andra halvleken när Barcelona slog Valladolid på bortaplan i La Liga i fotboll. Till slut blev det 3-0 till Barcelona.
Barcelonas målskyttar var Martin Braithwaite, Clement Lenglet och Lionel Messi.
Resultatet innebär att Valladolid ligger kvar på 18:e plats och Barcelona på femte plats i tabellen.
Tisdag 29 december möter Valladolid Cadiz borta 22.30 och Barcelona möter Eibar hemma 20.15.