Milan tog en säker seger på hemmaplan mot Roma i Italien Serie A herr i fotboll. Matchen slutade 2–0 (0–0) efter mål av Ante Rebic och Hakan Çalhano? Lu.
Efter en mållös första halvlek var Milan starkare i andra halvlek.
Milan stannar därmed på sjunde plats, och Roma på femte plats, i tabellen.
Nästa motstånd för Milan är Spal. Lagen möts onsdag 1 juli 22.45. Roma tar sig an Udinese hemma torsdag 2 juli 22.45.
Det fortsätter gå bra för Atalanta. I matchen mot Milan borta kom tionde matchen i rad utan förlust. 0-3 (0-1) slutade matchen i Serie A herr i fotboll.
Målgörare för Atalanta var Josip Ilicic, Cristian Romero och Duvan Zapata.
I tabellen innebär det här att Atalanta nu ligger på fjärde plats. Milan leder fortfarande serien, två poäng före Inter.
Lördag 30 januari 16.00 spelar Milan borta mot Bologna. Atalanta möter Lazio hemma söndag 31 januari 16.00.
Roma vann mötet med Spezia hemma med 4-3 (1-1) på lördagen i Serie A herr i fotboll.
Borja Mayoral gjorde två mål, övriga mål för hemmalaget gjordes av Rick Karsdorp och Lorenzo Pellegrini, målen för Spezia gjordes av Diego Farias, Roberto Piccoli och Daniele Verde.
Resultatet betyder att båda lagen har oförändrad position i tabellen, Roma på tredje plats och Spezia på 14:e plats.
Nästa gång lagen spelar i serien är söndag 31 januari. Då möter Roma Verona 21.45. Spezia tar sig an Udinese hemma 13.30.
Milan tog emot Juventus hemma på onsdagen, och efter 15 matcher som obesegrat blev det till slut förlust för Milan i Serie A herr i fotboll. Matchen slutade 1-3 (1-1). Förlusten var den första i serien för Milan.
Federico Chiesa gjorde två mål och Weston McKennie ett mål för Juventus, målet för Milan gjordes av Davide Calabria.
Juventus ligger på fjärde plats i tabellen efter matchen, medan Milan fortfarande leder serien, ett poäng före Inter.
Milan tar sig an Torino i nästa match hemma lördag 9 januari 21.45. Juventus möter Sassuolo hemma söndag 10 januari 21.45.
Det svängde i matchen i Serie A herr i fotboll mellan Atalanta och Roma. Bortalaget Roma hade ledningen i halvtid, med 1-0, men efter pausen vände Atalanta matchen och vann till slut med 4-1.
Målgörare för Atalanta blev Robin Gosens, Josip Ilicic, Luis Muriel och Duvan Zapata och för Roma var det Edin Dzeko som hittade rätt.
Atalanta ligger på sjunde plats i tabellen efter matchen, medan Roma är på fjärde plats.
I nästa match, onsdag 23 december 21.45, har Atalanta Bologna borta, medan Roma spelar hemma mot Cagliari.
Milan ledde med 2-0 i paus mot Sassuolo i söndagens match på bortaplan i Serie A herr. I andra halvlek kom Sassuolo närmare, men Milan kunde hålla undan till seger 2-1.
Det var Milans 13:e match, och laget är fortfarande obesegrat den här säsongen efter nio vinster och fyra oavgjorda matcher.
Målgörare för Milan blev Rafael Leao och Alexis Saelemaekers och för Sassuolo var det Domenico Berardi som hittade rätt.
Det här betyder att Sassuolo ligger kvar på femte plats i tabellen, och Milan på första plats.
Nästa motstånd för Sassuolo är Sampdoria. Milan tar sig an Lazio hemma. Båda matcherna spelas onsdag 23 december 21.45.