VPS vann hemma mot AC Oulu i Finland Nedflyttningsserie herr, med 2-1 (1-1).
Riku Jaaska blev matchhjälte med sitt avgörande 2-1-mål efter 57 minuter.
Efter tre segrar i rad för AC Oulu tog det stopp. VPS tog i stället fjärde segern i rad.
VPS gjorde första målet. Joonas Vahtera gjorde målet, redan i 26:e minuten.
AC Oulu kvitterade till 1-1 i 34:e minuten, genom Rafael Floro. Med en dryg halvtimme kvar att spela fick Riku Jaaska träff och avgjorde matchen. Det fastställde slutresultatet till 2-1.
Med en omgång kvar är VPS på andra plats i tabellen, medan AC Oulu är klara seriesegrare.
I nästa match möter VPS IFK Mariehamn borta och AC Oulu möter Ilves hemma. Båda matcherna spelas söndag 16 oktober 15.00.
Efter en mållös första halvlek avgjorde Ilves matchen mot VPS i andra halvlek. Till slut vann Ilves fredagens bortamatch i Finland FM-ligan herr med 2-0.
Första halvlek blev mållös, och det dröjde till den 75:e minuten innan Santeri Haarala gav Ilves ledningen.
0-2-målet kom i matchens absoluta slutskede, med två minuter kvar att spela, när Oiva Jukkola slog till och gjorde mål. 0-2-målet blev matchens sista.
VPS har en vinst, två oavgjorda och två förluster och 5–7 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Ilves har två vinster, en oavgjord och två förluster och 5–4 i målskillnad.
För VPS gör resultatet att laget nu ligger på elfte plats i tabellen, medan Ilves är på sjätte plats.
Nästa gång lagen spelar i serien är lördag 3 juni. Då möter VPS KTP på Arto Tolsa Areena 17.00. Ilves tar sig an FC Lahti hemma 18.00.
I halvtid var FC Lahti i ledningen med 1-0. Men AC Oulu vände – och vann. Till slut blev det 1-2 i matchen i Finland FM-ligan herr i fotboll.
Rasmus Karjalainen stod för AC Oulus avgörande mål efter 75 minuter.
FC Lahti gjorde första målet. Onni Hänninen slog till, redan i 18:e minuten. I 65:e minuten nätade Ashley Coffey, framspelad av Yassin Daoussi och kvitterade för AC Oulu.
I den 75:e minuten avgjorde Rasmus Karjalainen matchen på straff. Därmed hade laget vänt matchen.
FC Lahti har två oavgjorda och tre förluster och 1–7 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan AC Oulu har tre vinster och två förluster och 7–8 i målskillnad. Det här var AC Oulus tredje uddamålsseger.
För tabellens utseende betyder det här att FC Lahti ligger på tionde plats medan AC Oulu har fjärdeplatsen.
Nästa gång lagen spelar i serien är lördag 3 juni. Då möter FC Lahti Ilves 18.00. AC Oulu tar sig an IFK Mariehamn hemma 17.00.
Lagen delade på poängen när Haka och gästande VPS möttes i Finland FM-ligan herr i fotboll, på måndagen. Matchen slutade 2-2 (2-2).
Haka startade matchen piggt och tog ledningen direkt i början av matchen. Efter bara tre minuter slog Juan Lescano till.
VPS kvitterade till 1-1 tidigt i matchen, genom Peter Godly Michael, i elfte minuten.
Haka tog ledningen tidigt i matchen, återigen genom Juan Lescano, i 13:e minuten.
VPS kvitterade till 2-2 i 34:e minuten, när Samu Alanko fick träff. I andra halvlek fick inget av lagen in något mål, och matchen slutade 2-2.
Haka har två segrar, en oavgjord och två förluster och 9–8 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan VPS har en vinst, två oavgjorda och två förluster och 5–9 i målskillnad. Det här var Hakas tredje oavgjorda match den här säsongen.
VPS ligger på nionde plats i tabellen efter matchen, medan Haka är på sjätte plats.
I nästa match möter Haka FC Inter borta och VPS möter Ilves hemma. Båda matcherna spelas fredag 26 maj 18.00.
FC Honka vann mötet med AC Oulu borta med 3-1 (1-1) på måndagen i Finland FM-ligan herr i fotboll.
AC Oulu startade matchen bäst och tog ledningen. Niklas Jokelainen slog till, redan i tolfte minuten.
FC Honka kvitterade till 1-1 efter en dryg halvtimmes spel, genom Juan Alegria framspelad av Clesio Bauque. Direkt efter pausen gjorde Clesio Bauque mål och gav laget ledningen.
Med en knapp halvtimme kvar att spela nätade Clesio Bauque på nytt på pass av Mateo Ortiz och ökade ledningen för FC Honka. Bauque fullbordade därmed FC Honkas vändning. 1-3-målet blev matchens sista.
Noterbart är att FC Honkas Clesio Bauque stod för tre poäng, varav två mål.
AC Oulu har två vinster och tre förluster och 5–10 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan FC Honka har två vinster, en oavgjord och två förluster och 6–4 i målskillnad.
Det här betyder att AC Oulu nu ligger på femte plats i tabellen, och FC Honka är på fjärde plats.
I nästa match möter AC Oulu FC Lahti borta och FC Honka möter KTP hemma. Båda matcherna spelas fredag 26 maj 18.00.
Bortalaget VPS hade greppet i halvtid och ledde med 1-0 i Finland FM-ligan herr i fotboll. Men AC Oulu vände på matchen och vann till slut med 2-1. Matchhjälte blev Lucas Morais, som gjorde det avgörande målet med bara 10 minuter kvar av matchen.
Matchen förblev jämn målmässigt till VPS tog ledningen i 37:e minuten, genom Roni Hudd. I 67:e minuten nätade Ashley Coffey, och kvitterade för AC Oulu.
Lucas Morais gjorde det matchavgörande målet i 79:e minuten. Därmed hade laget vänt matchen.
AC Oulu har två segrar, en oavgjord och två förluster och 5–8 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan VPS har en vinst, en oavgjord och tre förluster och 3–8 i målskillnad. Det här var AC Oulus andra uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också VPS:s andra uddamålsförlust.
Det här betyder att AC Oulu ligger på fjärde plats i tabellen, och VPS är på tionde plats.
I nästa match, måndag 22 maj 18.00, har AC Oulu FC Honka hemma, medan VPS spelar borta mot Haka.
AC Oulu och KuPS möttes på tisdagen. KuPS hade tre vinster i rad i Finland FM-ligan herr i fotboll inför matchen – och vann nu på nytt. Matchen slutade 0-2 (0-0).
Inget av lagen lyckades göra mål under första halvlek, men efter pausen slog Jasse Tuominen till och gav KuPS ledningen.
Med en halvtimme kvar att spela nätade Joona Veteli och ökade ledningen för KuPS. Det fastställde slutresultatet till 0-2.
För AC Oulu gör resultatet att laget nu ligger på sjätte plats i tabellen, medan KuPS är på andra plats.
AC Oulu tar sig an VPS i nästa match hemma lördag 13 maj 17.00. KuPS möter samma dag 15.00 FC Honka borta.
Det blev en uddamålsseger för VPS i matchen mot IFK Mariehamn i Finland FM-ligan herr i fotboll på fredagen. Laget vann med 2-1 (1-0) hemma.
Målgörare för VPS var Roni Hudd och Savio Roberto, medan IFK Mariehamns enda mål gjordes av Jamie Hopcutt.
VPS har en seger, två oavgjorda och två förluster och 2–6 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan IFK Mariehamn har en oavgjord och fyra förluster och 5–10 i målskillnad. Förlusten var IFK Mariehamns tredje uddamålsförlust.
IFK Mariehamn har haft en tuff start på serien och har bara en poäng efter fem spelade matcher. VPS tog nu sin första seger.
VPS tar sig an AC Oulu i nästa match borta lördag 13 maj 17.00. IFK Mariehamn möter samma dag 18.30 Haka hemma.
Hemmalaget Ilves hade greppet i halvtid och ledde med 1-0 i Finland FM-ligan herr i fotboll. Men AC Oulu vände på matchen och vann till slut med 2-1. Stor matchhjälte blev Otso Liimatta, med sitt 2–1-mål på stopptid.
Ilves tog en tidig ledning. Djair Parfitt Williams gjorde målet framspelad av James Sabit, redan i 16:e minuten. Direkt efter pausen gjorde Niklas Jokelainen mål och kvitterade för AC Oulu.
I den 86:e minuten fick Ilves Petteri Pennanen utvisad, och fick spela med en man mindre sista fyra minuterna.
Det matchavgörande målet kom på tilläggstid, när Otso Liimatta slog till och gjorde 1-2 för AC Oulu. Därmed hade laget vänt matchen.
Ilves har två vinster, en oavgjord och två förluster och 5–5 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan AC Oulu har två vinster, två oavgjorda och en förlust och 7–7 i målskillnad. Det här var Ilves andra uddamålsförlust den här säsongen.
För tabellens utseende betyder det här att Ilves ligger på sjätte plats medan AC Oulu har femteplatsen.
I nästa omgång har Ilves SJK borta, lördag 13 maj 17.00. AC Oulu spelar hemma mot KuPS tisdag 9 maj 18.00.
Lördagens möte blev en riktigt målfattig historia. Varken hemmalaget VPS eller gästande FC Honka lyckades få till det i avsluten, och matchen i Finland FM-ligan herr i fotboll slutade mållös, 0-0.
Matchen blev den fjärde i rad utan seger för VPS.
Det här var VPS:s andra oavgjorda match den här säsongen.
VPS har nu två poäng efter fyra spelade matcher, medan FC Honka har sex poäng efter fem matcher.
Nästa motstånd för VPS är IFK Mariehamn. FC Honka tar sig an FC Lahti hemma. Båda matcherna spelas fredag 5 maj 18.00.