Sergi Darder målskytt när Espanyol sänkte Elche

Målet i andra halvleken av Sergi Darder blev matchens enda när Espanyol vann med 1-0 (0-0) borta mot Elche i La Liga i fotboll.

Sergi Darder blev matchhjälte med sitt avgörande 1-0-mål efter 90 minuter.

Elche har en vinst, en oavgjord och tre förluster och 4–10 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Espanyol har två vinster, en oavgjord och två förluster och 6–7 i målskillnad. Det här var Elches sjunde uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Espanyols femte uddamålsseger.

Det här betyder att Espanyol ligger på 13:e plats i tabellen, och Elche är på 20:e och sista plats.

I nästa match möter Elche Real Betis hemma på fredag 24 februari 22.00. Espanyol möter Mallorca lördag 25 februari 15.00 hemma.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Spanien La Liga

# Lag S MS P
1 Barcelona 37 51 88
2 Real Madrid 37 39 77
3 Atl Madrid 37 37 76
4 Real Sociedad 37 15 68
5 Villarreal 37 19 63
6 Betis 37 5 59
7 Atl Bilbao 37 4 50
8 Osasuna 37 -6 50
9 Girona 37 4 49
10 Rayo Vallecano 37 -5 49
11 Sevilla 37 -6 49
12 Mallorca 37 -9 47
13 Valencia 37 -3 41
14 Getafe 37 -11 41
15 Cadiz 37 -23 41
16 Celta Vigo 37 -11 40
17 Almeria 37 -16 40
18 Valladolid 37 -30 39
19 Espanyol 37 -17 36
20 Elche 37 -37 24

Relaterade artiklar

1–0-seger för Elche mot Atlethic Bilbao – Lucas Ariel Boye matchhjälte

Elche vann bortamatchen mot Atlethic Bilbao i La Liga i fotboll med 1–0.

Lucas Ariel Boye blev matchhjälte med sitt avgörande 1-0-mål på tilläggstid.

Målet kom först i matchens absoluta slutskede, i 90:e minuten när Lucas Ariel Boye på pass av Lucas Ariel Josan gjorde 1–0 till Elche.

Atlethic Bilbao har en vinst och fyra förluster och 3–10 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Elche har två vinster, två oavgjorda och en förlust och 5–4 i målskillnad. Det här var Atlethic Bilbaos tionde uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Elches tredje uddamålsseger.

Med en omgång kvar är Atlethic Bilbao på sjunde plats i tabellen, medan Elche är på 20:e plats.

På söndag 4 juni 20.00 spelar Atlethic Bilbao borta mot Real Madrid, och Elche hemma mot Cadiz.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Valencias poäng spiken i kistan för Espanyol – som åker ur serien

Espanyol har spelat klart i La Liga i fotboll. Det står klart efter en att det bara blivit oavgjort borta mot Valencia. 2-2 (1-1) slutade matchen.

Matchen förblev jämn målmässigt till Valencia tog ledningen i 38:e minuten, genom Diego Lopez Noguerol.

Espanyol kvitterade till 1-1 i slutminuterna av första halvlek, genom Cesar Montes. Direkt efter pausen gjorde Martin Braithwaite mål och gav laget ledningen.

Kvitteringen kom på övertid, när Samuel Lino slog till och gjorde mål för Valencia. Det fastställde slutresultatet till 2-2.

Valencia har två segrar, två oavgjorda och en förlust och 6–5 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Espanyol har en vinst, två oavgjorda och två förluster och 11–13 i målskillnad. Det här var Valencias åttonde oavgjorda match den här säsongen.

Med en omgång kvar är Valencia på 13:e plats i tabellen, och Espanyol är på 19:e plats.

Nästa motstånd för Valencia är Real Betis. Espanyol tar sig an Almeria hemma. Båda matcherna spelas söndag 4 juni 20.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Espanyol hämtade i kapp underläge och kryssade mot Atletico Madrid

I halvtid ledde Atletico Madrid matchen på bortaplan i La Liga i fotboll mot Espanyol med 2-0. Men i andra halvlek jobbade sig Espanyol in i matchen, och kvitterade till slut. Matchen slutade 3-3.

Matchen var mållös till Atletico Madrid tog ledningen i 21:a minuten, genom Saul Niguez.

Laget gjorde också 0-2 strax före paus, genom Antoine Griezmann. Direkt efter pausen nätade Yannick Carrasco och ökade Atletico Madrids ledning.

Med en knapp halvtimme kvar att spela fick Cesar Montes träff på pass av Aleix Vidal och reducerade åt Espanyol.

Espanyol reducerade igen i 76:e minuten genom Joselu på straff.

Vinicius Souza kvitterade för Espanyol i 79:e minuten. 3-3-målet blev matchens sista.

Espanyol har två segrar, en oavgjord och två förluster och 10–11 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Atletico Madrid har tre vinster, en oavgjord och en förlust och 16–7 i målskillnad. Det här var Espanyols elfte oavgjorda match den här säsongen.

Med två omgångar kvar är Espanyol på 19:e plats i tabellen, medan Atletico Madrid är på tredje plats.

I nästa match möter Espanyol Valencia borta och Atletico Madrid möter Real Sociedad hemma. Båda matcherna spelas söndag 28 maj 20.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Kryss för Elche hemma mot Sevilla

Hemmalaget Elche och Sevilla tog en poäng var i mötet i La Liga i fotboll. Matchen slutade 1-1 (1-1).

Sevilla fick en bra start på matchen. Erik Lamela gjorde målet, redan i tionde minuten.

Elche kvitterade till 1-1 i 25:e minuten, genom Tete Morente. Andra halvlek blev mållös och matchen slutade 1-1.

Elche har två segrar, två oavgjorda och en förlust och 8–4 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Sevilla har två vinster, två oavgjorda och en förlust och 7–5 i målskillnad. Det här var Elches nionde oavgjorda match den här säsongen.

Med två omgångar kvar är Elche sist i serien, och Sevilla är på nionde plats.

I nästa omgång har Elche Atlethic Bilbao borta på San Mames Stadium, söndag 28 maj 20.00. Sevilla spelar hemma mot Real Madrid lördag 27 maj 20.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Sergi Darder och Nicolas Melamed Ribaudo heta när Espanyol slog Rayo Vallecano

Ett måls övervikt avgjorde en resultatmässigt jämn match för Espanyol, som vann borta mot Rayo Vallecano med 2-1 (1-1) i La Liga i fotboll på söndagen. Nicolas Melamed Ribaudo slog till efter 59 minuter och blev matchhjälte med sitt 2-1-mål.

Matchen var mållös till Espanyol tog ledningen i 23:e minuten, genom Sergi Darder.

Rayo Vallecano kvitterade till 1-1 i slutminuterna av första halvlek, genom Raul De Tomas på straff. Med en dryg halvtimme kvar att spela nätade Nicolas Melamed Ribaudo och avgjorde matchen.

Båda lagen har nu två vinster och tre förluster på de senaste fem matcherna, Rayo Vallecano med 6–11 och Espanyol med 9–12 i målskillnad. Det här var Rayo Vallecanos sjunde uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Espanyols åttonde uddamålsseger.

Med tre omgångar kvar är Rayo Vallecano på elfte plats i tabellen, medan Espanyol är på 19:e plats.

Onsdag 24 maj möter Rayo Vallecano Real Madrid borta 20.30 och Espanyol möter Atletico Madrid hemma 23.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Oavgjort för Getafe hemma mot Elche

Lagen delade på poängen när Getafe och gästande Elche möttes i La Liga i fotboll, på lördagen. Matchen slutade 1-1 (1-1).

Getafe gjorde första målet. Munir El Haddadi gjorde målet, redan i åttonde minuten.

Elche kvitterade till 1-1 på tilläggstid i första halvleken, genom Lucas Ariel Boye. I andra halvlek fick inget av lagen in något mål, och matchen slutade 1-1.

Getafe har en seger, en oavgjord och tre förluster och 3–5 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Elche har två vinster, en oavgjord och två förluster och 7–4 i målskillnad. Det här var Getafes elfte oavgjorda match den här säsongen.

Med tre omgångar kvar är Getafe på 17:e plats i tabellen, och Elche är på 20:e plats.

Nästa gång lagen spelar i serien är onsdag 24 maj. Då möter Getafe Real Betis på Benito Villamarin 23.00. Elche tar sig an Sevilla hemma 20.30.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Stort jubel när Barcelona säkrade seriesegern med vinst mot Espanyol

Spelarna i Barcelona har all anledning att fira efter 4-2 (3-0) på bortaplan mot Espanyol. Det betyder nämligen att Barcelona har säkrat seriesegern i La Liga i fotboll. Espanyol ligger på 19:e plats i tabellen.

Gästande Barcelona tog en tidig ledning. Robert Lewandowski gjorde målet framspelad av Alejandro Balde, redan i elfte minuten.

Laget gjorde 0-2 i 20:e minuten, när Alejandro Balde fick träff på pass av Pedri.

Barcelona gjorde också 0-3 i slutet av första halvleken, ännu en gång genom Robert Lewandowski framspelad av Raphinha. Direkt efter pausen gjorde Jules Kounde mål och ökade Barcelonas ledning.

I den 73:e minuten reducerade Javi Puado för Espanyol.

Espanyol reducerade igen i 90:e minuten genom Joselu. Det fastställde slutresultatet till 2-4.

Espanyol har en vinst, en oavgjord och tre förluster och 7–11 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Barcelona har fyra vinster och en förlust och 11–4 i målskillnad.

Nästa motstånd för Espanyol är Rayo Vallecano. Lagen möts söndag 21 maj 15.00 på Estadio de Vallecas. Barcelona tar sig an Real Sociedad hemma lördag 20 maj 22.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

1–0-seger för Elche mot Atletico Madrid – Fidel matchhjälte

Elche vann hemmamatchen mot Atletico Madrid i La Liga i fotboll med 1–0.

Fidel slog till efter 41 minuter och blev matchhjälte med sitt 1-0-mål.

Elche tog ledningen strax före halvtidsvilan, genom Fidel.

Elche har två segrar och tre förluster och 6–5 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Atletico Madrid har tre vinster och två förluster och 13–6 i målskillnad. Det här var Elches andra uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också Atletico Madrids sjätte uddamålsförlust.

Med fyra omgångar kvar är Elche sist i serien, och Atletico Madrid är på tredje plats.

Lördag 20 maj 19.30 spelar Elche borta mot Getafe. Atletico Madrid möter Osasuna hemma på Civitas Metropolitano söndag 21 maj 17.15.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Underläge i halvtid – då vände Sevilla och vann

Bortalaget Espanyol hade greppet i halvtid och ledde med 2-1 i La Liga i fotboll. Men Sevilla vände på matchen och vann till slut med 3-2. Matchhjälte blev Pape Gueye, som gjorde det avgörande målet med bara 1 minuter kvar av matchen.

Segern var Sevillas fjärde på de senaste fem matcherna.

Matchen förblev jämn målmässigt till Sevilla tog ledningen i 22:a minuten, genom Bryan Gil.

1-1 kom i 29:e minuten genom ett självmål.

Laget tog också ledningen i slutet av första halvleken, genom Javi Puado. I 69:e minuten nätade Lucas Ocampos på straff, och kvitterade för Sevilla.

Det matchavgörande målet kom i slutminuterna, med två minuter kvar att spela, när Pape Gueye slog till och gjorde 3-2 för Sevilla.

Det här var Sevillas åttonde uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också Espanyols nionde uddamålsförlust.

Det här betyder att Sevilla ligger på elfte plats i tabellen, och Espanyol är på 19:e plats.

Söndag 14 maj spelar Sevilla borta mot Valladolid 19.30 och Espanyol mot Barcelona hemma 22.00 på RCDE Stadium.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Fiaskosäsong för Elche – som åker ur serien

Elche har inte haft det lätt i La Liga i fotboll. Efter matchen mot Almeria på bortaplan står det klart att laget åker ur serien, efter ännu en tung förlust. Slutresultatet skrevs till 2-1 (1-0). Laget har bara tagit tre segrar den här säsongen.

Matchen förblev jämn målmässigt till Almeria tog ledningen i 22:a minuten, genom Leo Baptistao. Direkt efter pausen slog Adri Embarba till och ökade lagets ledning.

Reduceringen till 2-1 kom på övertid, när Ezequiel Ponce slog till och gjorde mål för Elche framspelad av Nicolas Ezequiel Fernandez Mercau. Fler mål än så blev det inte för Elche.

Almeria har två segrar och tre förluster och 8–10 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Elche har en vinst och fyra förluster och 5–7 i målskillnad. Det här var Almerias sjunde uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också Elches elfte uddamålsförlust.

Det här betyder att Almeria nu ligger på 14:e plats i tabellen.

I nästa omgång har Almeria Osasuna borta på Estadio El Sadar, lördag 13 maj 17.15. Elche spelar hemma mot Atletico Madrid söndag 14 maj 17.15.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

}