PK-35 Vanda vann med 3-2 hemma mot HPS

Det blev en uddamålsseger för PK-35 Vanda i matchen mot HPS i Nationella ligan i fotboll på söndagen. Laget vann med 3-2 (1-0) hemma på Jalkapallostadion TN.

PK-35 Vanda tog en tidig ledning. Elina Mankki gjorde målet, redan i tolfte minuten. Direkt efter pausen slog Elli-Noora Kainulainen till och kvitterade för HPS.

Netta Koso gav PK-35 Vanda ledningen i 79:e minuten.

Först med åtta minuter kvar att spela ökade PK-35 Vanda ledningen genom Reetta Suomela.

Bara sex minuter senare var det Elli-Noora Kainulainen som såg till att HPS reducerade till 3-2. Mer än så blev det dock inte för HPS.

PK-35 Vanda har två segrar, två oavgjorda och en förlust och 7–11 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan HPS har en vinst, en oavgjord och tre förluster och 8–10 i målskillnad. Det här var PK-35 Vandas andra uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också HPS:s andra uddamålsförlust.

För PK-35 Vanda gör resultatet att laget nu ligger på fjärde plats i tabellen, medan HPS är på åttonde plats.

PK-35 Vanda tar sig an HJK i nästa match borta lördag 27 maj 15.00. HPS möter samma dag 17.00 PK 35 Helsingf hemma.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Nationella ligan

# Lag S MS P
1 HJK 7 13 18
2 Åland United 7 17 15
3 KuPS 7 12 15
4 Honka 7 2 11
5 Ilves 7 -3 11
6 PK-35 Vanda 7 -7 9
7 HPS 7 -1 8
8 TPS 7 -1 8
9 PK 35 Helsingf 7 -12 3
10 ONS Oulu 7 -20 0

Relaterade artiklar

Oavgjort för HPS hemma mot PK 35 Helsingf

Hemmalaget HPS och PK 35 Helsingf spelade oavgjort i Nationella ligan i fotboll, 1-1 (1-1) på lördagen.

Matchen var mållös till HPS tog ledningen i 33:e minuten, genom Jutta Angeria.

PK 35 Helsingf kvitterade till 1-1 i 36:e minuten, när Steffi Hassinen fick träff. I andra halvlek fick inget av lagen in något mål, och matchen slutade 1-1.

HPS har en seger, en oavgjord och tre förluster och 8–10 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan PK 35 Helsingf har två oavgjorda och tre förluster och 2–11 i målskillnad. Det här var HPS:s andra oavgjorda match den här säsongen.

HPS ligger på sjunde plats i tabellen efter matchen, medan PK 35 Helsingf är på nionde plats.

Nästa gång lagen spelar i serien är fredag 2 juni. Då möter HPS Honka på Tapiola N 1 18.30. PK 35 Helsingf tar sig an PK-35 Vanda borta 19.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

HJK ny serieledare efter 3-0 mot PK-35 Vanda

Det blev 3-0 (0-0) hemma för HJK mot PK-35 Vanda i lördagens match. Därmed är laget serieledare i Nationella ligan i fotboll, tre poäng före KuPS, efter sju spelade matcher. KuPS har dock en match mindre spelad. PK-35 Vanda ligger på sjätte plats i tabellen.

HJK har nu fyra matcher i rad utan insläppt mål.

Därmed har HJK vunnit sex matcher i rad i Nationella ligan.

Första halvlek blev mållös, men efter pausen slog Lotta Lindström till och gav HJK ledningen.

I 55:e minuten nätade Milja Kiviranta, och gjorde 2-0.

Till slut kom också 3-0-målet genom Emilia Kupsanen som ökade HJK:s ledning i 88:e minuten. 3-0-målet blev matchens sista.

HJK har en stark form med fem segrar och 14–1 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan PK-35 Vanda har en vinst, två oavgjorda och två förluster och 5–13 i målskillnad.

I nästa omgång har HJK ONS borta på Raatin stadion N, söndag 4 juni 18.00. PK-35 Vanda spelar hemma mot PK 35 Helsingf fredag 2 juni 19.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

TPS lyfte sig i andra och fixade kryss borta mot PK-35 Vanda

PK-35 Vanda hade ledningen i halvtid med 1-0 hemma mot TPS i Nationella ligan i fotboll. Men i andra halvlek kom TPS mer in i matchen, och fixade till slut ett oavgjort resultat. Matchen slutade 2-2.

Matchen blev den fjärde i rad utan seger för TPS.

PK-35 Vanda gjorde första målet. Sanna Saarinen gjorde målet, redan i tionde minuten. Direkt efter pausen gjorde Nelly Lehtilä mål och kvitterade för TPS.

Med en dryg halvtimme kvar att spela fick Roosa Toivanen träff och gav PK-35 Vanda ledningen.

I 67:e minuten slog Jenni Rannus till, och kvitterade för TPS. Det fastställde slutresultatet till 2-2.

PK-35 Vanda har en seger, tre oavgjorda och en förlust och 4–9 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan TPS har en vinst, två oavgjorda och två förluster och 7–8 i målskillnad. Det här var PK-35 Vandas tredje oavgjorda match den här säsongen.

PK-35 Vanda ligger på femte plats i tabellen efter matchen, medan TPS ligger på sjunde plats.

Nästa gång lagen spelar i serien är söndag 21 maj. Då möter PK-35 Vanda HPS på Jalkapallostadion TN 17.00. TPS tar sig an ONS borta 13.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Lotta Lindström avgjorde när HJK sänkte HPS

Målet i första halvleken av blev matchens enda. HJK vann med 1-0 (1-0) hemma mot HPS i Nationella ligan i fotboll.

Lotta Lindström blev matchhjälte med sitt avgörande 1-0-mål efter tre minuter.

Det här innebär att HJK nu har fyra segrar i följd i Nationella ligan.

HJK började bäst och gjorde 1-0 redan i matchupptakten. Efter bara tre minuter slog Lotta Lindström till.

HJK har fyra segrar och en förlust och 9–3 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan HPS har två vinster, en oavgjord och två förluster och 8–8 i målskillnad. Det här var HJK:s tredje uddamålsseger den här säsongen.

HJK har nu tolv poäng och HPS har sju poäng när båda lagen har spelat fem matcher.

Söndag 21 maj möter HJK KuPS borta 14.15 och HPS möter PK-35 Vanda borta 17.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Åland United vann enkelt hemma mot PK-35 Vanda

Det blev en klar seger för Åland United mot PK-35 Vanda hemma i Nationella ligan i fotboll. Matchen slutade 6-0 (4-0).

Åland United fick en bra start på matchen. Dana Leskinen gjorde målet, redan i nionde minuten.

Laget gjorde 2-0 i 18:e minuten, när Anna Nurmi hittade rätt.

Åland United ökade ledningen till 3-0 i 33:e minuten, när Dana Leskinen ännu en gång slog till.

Åland United gjorde också 4-0 i 36:e minuten, genom Sanni Ojanen. Med en dryg halvtimme kvar att spela nätade Taylor Aylmer och ökade ledningen för Åland United.

Till slut kom också 6-0-målet genom Tilda Råtts som ökade Åland Uniteds ledning i 78:e minuten. 6-0-målet blev matchens sista.

Åland United har nu sex poäng och PK-35 Vanda har fem poäng när båda lagen har spelat fyra matcher.

I nästa match möter Åland United Ilves borta på lördag 13 maj 15.00. PK-35 Vanda möter TPS fredag 12 maj 19.00 hemma.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Elli-Noora Kainulainen tremålskytt i HPS:s seger mot ONS

Elli-Noora Kainulainen stod för ett hattrick när HPS besegrade ONS på hemmaplan med 5-2 (2-1) i Nationella ligan i fotboll. Övriga mål för hemmalaget gjordes av Aada Nurmi och Hanna Onufriew, målen för ONS gjordes av Sara Sievistö.

HPS tog en tidig ledning. Elli-Noora Kainulainen gjorde målet, redan i åttonde minuten.

Laget gjorde 2-0 i 27:e minuten, när Elli-Noora Kainulainen på nytt hittade rätt.

I 32:a minuten slog Sara Sievistö till, och reducerade åt ONS. Direkt efter pausen gjorde Sara Sievistö mål ännu en gång och kvitterade för ONS.

Med en knapp halvtimme kvar att spela nätade Elli-Noora Kainulainen och gav HPS ledningen och fullbordade därmed sitt hattrick.

I 66:e minuten slog Hanna Onufriew till, och gjorde 4-2.

Aada Nurmi ökade HPS:s ledning med knappa kvarten kvar. Det fastställde slutresultatet till 5-2.

ONS har haft en tuff start på serien och är helt utan poäng efter fyra spelade matcher. HPS har sju poäng.

Nästa motstånd för HPS är HJK. Lagen möts fredag 12 maj 18.30 på Bolt Arena. ONS tar sig an Honka hemma söndag 14 maj 14.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

KuPS klart bättre än HPS på Väre Areena TN

Redan i första halvlek tog KuPS greppet om hemmamatchen mot HPS på lördagen. Och i andra halvlek utökades 2-0-ledningen och matchen i Nationella ligan i fotboll slutade 3-0.

KuPS fick en bra start på matchen. Gentjana Rochi slog till, redan i 19:e minuten.

Laget gjorde 2-0 i 37:e minuten, när Niitty Hahl hittade rätt. Till slut kom också 3-0 genom Oona Siren som ökade KuPS:s ledning i 89:e minuten. 3-0-målet blev matchens sista.

KuPS har nu nio poäng och HPS har fyra poäng när båda lagen har spelat tre matcher.

I nästa match, lördag 6 maj, har KuPS TPS borta på Idrottsparkens övreplan 14.00, medan HPS spelar hemma mot ONS 13.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Mållöst mellan PK-35 Vanda och Honka på Jalkapallostadion TN

Varken hemmalaget PK-35 Vanda eller bortalaget Honka lyckades spräcka nollan i fredagens match i Nationella ligan i fotboll. Matchen slutade 0–0.

Det här var PK-35 Vandas andra oavgjorda match den här säsongen.

PK-35 Vanda har fem poäng och Honka har fyra poäng efter tre omgångar.

PK-35 Vanda tar sig an Åland United i nästa match borta lördag 6 maj 17.00. Honka möter samma dag 15.00 PK 35 Helsingf hemma.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

}