SJK-j möter IK hemma på Jouppilanvuori i division 5 Division 5 Vasadistriktet. SJK-j vann senast mot Sisu-Pallo II med 8–0, IK lyckades inte lika bra och blev utan poäng i mötet med IF Hoppet. Förra mötet lagen emellan slutade med seger på bortaplan för SJK-j, med 5–2.
Kommentarerna är ett forum för att diskutera artikeln och de tankar som artikeln ger upphov till, samt tillföra ny kunskap i ämnet.
Samtliga kommentarer förhandsmodereras. Modereringen sker med jämna mellanrum, förutom mellan 22.30 och 06.30 då ingen moderering och således ingen publicering av kommentarer sker.
Du får inte skriva kommentarer som bryter mot någon lag som tillämpas i Finland: göra dig skyldig till ärekränkning, sprida kränkande uppgifter om andras privatliv, hetsa mot folkgrupp, bryta mot tystnadsplikt m.m.
Vi accepterar inte provocerande, nedsättande eller generaliserande omdömen om språk, ras, religion, kön eller sexuell läggning. Vi förbehåller oss rätten att ta bort inlägg som inte tillför debatten något nytt eller som vi på annat sätt uppfattar som olämpligt.
Alla som kommenterar våra webbartiklar förväntas göra det under sitt eget namn. För att kunna delta i webbdebatten måste du ha ett Facebook-konto. Vi förbehåller oss rätten att helt och hållet blockera sådana kommentarsprofiler som vi bedömer som falska.
Likaså förbehåller vi oss rätten att välja vilka artiklar som kan kommenteras. Kommentarer under webbartiklar kan också bli publicerade i den tryckta tidningen, men besluten om vilka kommentarer som väljs ut till papperstidningen fattas av debattredaktören.
ABC/Strömsö förlorade mötet med IK borta med 1–3 (0–2) i division 5 Division 5 Vasadistriktet i fotboll på fredagen. Målgörare för IK blev Aapo Metsä-Ketelä, Mikael Saunala och Timo Mäenpää och för ABC/Strömsö var det Victor Högholm som hittade rätt.
SJK-j hade en riktig målfest när man besegrade IK hemma på Jouppilanvuori i division 5 Division 5 Vasadistriktet i fotboll. SJK-j vann med hela 11–2 (4–1). Bortalagets mål gjordes av Petri Haaparanta som blev tvåmålsskytt. SJK-j stannar därmed på andra plats, och IK på femte plats, i tabellen.
SJK-j hade inga problem med Sisu-Pallo II i division 5 Division 5 Vasadistriktet i fotboll, och vann hemma med utklassningssiffrorna 8–0 (3–0). Segern säkrades av SJK-js målskyttar, Tommi Luopajärvi 2, Tommi Haanpää 2, Juho Korkeala, Elias Kulmala, Lenni Yli-Kiikka och Habibullah Husseini.
Det går fortsatt bra för IF Hoppet i division 5 Division 5 Vasadistriktet i fotboll. På onsdagen mötte laget IK på Helsingby och tog med sig ännu en seger. Därmed har laget vunnit åtta matcher i rad. Segerresultatet mot IK blev 3–1 (1–0). Fredrik Utriainen gjorde två mål och Robin Stenback ett mål för IF Hoppet, enda målskytt för IK blev Petri Haaparanta. Det här betyder att IF Hoppet ligger på andra plats i tabellen, och IK är på femte plats. Nästa motstånd för IF Hoppet är TeTe. Lagen möts fredag 14 september 18.00 på Helsingby.
Det går fortsatt bra för SuSi i division 5 Division 5 Vasadistriktet i fotboll. På tisdagen mötte laget SJK-j på Roparnäs och tog med sig ännu en seger. Därmed har laget vunnit fem matcher i rad. Segerresultatet mot SJK-j blev 2–0 (0–0). Första halvlek var mållös, i andra halvlek var SuSi det starkaste laget. Målgörare för SuSi var Jouni Pakkanen och Marko Hjerpe, som gjorde ett mål var. För SuSi gör resultatet att man nu ligger på fjärde plats i tabellen, medan SJK-j är på andra plats. I nästa omgång har SuSi ABC borta på Vasklot, fredag 14 september 18.00. SJK-j spelar hemma mot Sisu-Pallo II tisdag 11 september 18.00.
IK och TeTe möttes på fredagen på Honkalamäki. IK hade fyra vinster i rad i division 5 Division 5 Vasadistriktet i fotboll inför matchen – och vann nu på nytt. Matchen slutade 3–0. Det betydde femte matchen i rad utan seger för TeTe. Resultatet betyder att båda lagen har oförändrad position i tabellen, IK på tredje plats och TeTe på elfte plats. Onsdag 5 september möter IK IF Hoppet borta 18.30 och TeTe möter Sisu-Pallo II hemma 19.00.
SJK-j vann tisdagens match hemma mot APV i division 5 Division 5 Vasadistriktet i fotboll. I halvtid ledde laget med 2–1, en ledning som utökades i andra halvlek. Slutresultatet blev 3–1. Tommi Luopajärvi, Matti Vähäpesola och Joni Rintatalo gjorde målen för SJK-j, medan Veli Vainionpää nätade för APV. Med två omgångar kvar är SJK-j på andra plats i tabellen, medan APV är på sjätte plats. I nästa omgång har SJK-j SuSi borta på Roparnäs, tisdag 4 september 18.30. APV spelar hemma mot ABC lördag 8 september 14.00.
Hemmalaget IK tog hem de tre poängen efter seger i division 5 Division 5 Vasadistriktet i fotboll mot Sundom IF II på Honkalamäki. 5–1 (1–1) slutade matchen på fredagen. Målgörare för IK blev Mikael Saunala 2, Aapo Metsä-Ketelä 2 och Petri Haaparanta och för Sundom IF II var det Tobias Björkqvist som hittade rätt. Med tre omgångar kvar är IK på tredje plats i tabellen, medan Sundom IF II är på åttonde plats. I nästa omgång har Sundom IF II IF Hoppet hemma på Sundom Arena, onsdag 29 augusti 19.00.
Det blev ett hattrick för SJK-js Konsta Kivipelto i matchen mot Karhu i division 5 Division 5 Vasadistriktet i fotboll. SJK-j vann på bortaplan med 5–0 (3–0). Övriga mål för bortalaget gjordes av Berat Akdogan och Severi Vuorela. Resultatet innebär att Karhu nu har fem förluster i rad. Tisdag 28 augusti spelar Karhu borta mot ABC 19.00 och SJK-j mot APV hemma 18.00 på KTN, Seinäjoki.
Regler för kommentarer
Kommentarerna är ett forum för att diskutera artikeln och de tankar som artikeln ger upphov till, samt tillföra ny kunskap i ämnet.Samtliga kommentarer förhandsmodereras. Modereringen sker med jämna mellanrum, förutom mellan 22.30 och 06.30 då ingen moderering och således ingen publicering av kommentarer sker.
Du får inte skriva kommentarer som bryter mot någon lag som tillämpas i Finland: göra dig skyldig till ärekränkning, sprida kränkande uppgifter om andras privatliv, hetsa mot folkgrupp, bryta mot tystnadsplikt m.m. Vi accepterar inte provocerande, nedsättande eller generaliserande omdömen om språk, ras, religion, kön eller sexuell läggning. Vi förbehåller oss rätten att ta bort inlägg som inte tillför debatten något nytt eller som vi på annat sätt uppfattar som olämpligt.
Alla som kommenterar våra webbartiklar förväntas göra det under sitt eget namn. För att kunna delta i webbdebatten måste du ha ett Facebook-konto. Vi förbehåller oss rätten att helt och hållet blockera sådana kommentarsprofiler som vi bedömer som falska.
Likaså förbehåller vi oss rätten att välja vilka artiklar som kan kommenteras. Kommentarer under webbartiklar kan också bli publicerade i den tryckta tidningen, men besluten om vilka kommentarer som väljs ut till papperstidningen fattas av debattredaktören.