Det blev en uddamålsseger för Manchester C i matchen mot Newcastle i Premier League i fotboll på lördagen. Laget vann med 2–1 (1–1) hemma. Det betydde fjärde matchen i rad utan seger för Newcastle. Manchester C:s mål gjordes av Kyle Walker och Raheem Sterling. DeAndre Yedlin stod för Newcastles enda mål. Newcastle har haft en tuff start på säsongen och har bara ett poäng efter fyra spelade matcher. Manchester C har tio poäng. På lördag 15 september 17.00 spelar Manchester C hemma mot Fulham, och Newcastle hemma mot Arsenal.
Kommentarerna är ett forum för att diskutera artikeln och de tankar som artikeln ger upphov till, samt tillföra ny kunskap i ämnet.
Samtliga kommentarer förhandsmodereras. Modereringen sker med jämna mellanrum, förutom mellan 22.30 och 06.30 då ingen moderering och således ingen publicering av kommentarer sker.
Du får inte skriva kommentarer som bryter mot någon lag som tillämpas i Finland: göra dig skyldig till ärekränkning, sprida kränkande uppgifter om andras privatliv, hetsa mot folkgrupp, bryta mot tystnadsplikt m.m.
Vi accepterar inte provocerande, nedsättande eller generaliserande omdömen om språk, ras, religion, kön eller sexuell läggning. Vi förbehåller oss rätten att ta bort inlägg som inte tillför debatten något nytt eller som vi på annat sätt uppfattar som olämpligt.
Alla som kommenterar våra webbartiklar förväntas göra det under sitt eget namn. För att kunna delta i webbdebatten måste du ha ett Facebook-konto. Vi förbehåller oss rätten att helt och hållet blockera sådana kommentarsprofiler som vi bedömer som falska.
Likaså förbehåller vi oss rätten att välja vilka artiklar som kan kommenteras. Kommentarer under webbartiklar kan också bli publicerade i den tryckta tidningen, men besluten om vilka kommentarer som väljs ut till papperstidningen fattas av debattredaktören.
Lagen delade på poängen när Wolverhampton och gästande Newcastle möttes i Premier League i fotboll, på måndagen. Matchen slutade 1–1 (0–0). Wolverhamptons mål gjordes av Willy Boly, Newcastles av Isaac Hayden. I tabellen innebär det här att Newcastle nu ligger på 16:e plats. Wolverhampton är på sjunde plats. Wolverhampton möter Bournemouth i nästa match borta lördag 23 februari 17.00. Newcastle möter samma dag Huddersfield hemma.
Tack vare 6–0 (4–0) hemma mot Chelsea är Manchester C ny serieledare i Premier League i fotboll. Laget ligger på samma poäng som tvåan Liverpool men toppar tabellen. Liverpool har dock en match mindre spelad. Efter söndagens match ligger Chelsea på sjätte plats. Det blev ett hattrick för Manchester C:s Sergio Agüero. Övriga mål för hemmalaget gjordes av Raheem Sterling 2 och Ilkay Gündogan. I nästa match möter Manchester C West Ham hemma på onsdag 27 februari 22.00. Chelsea möter Brighton söndag 24 februari 14.00 hemma.
Everton och gästande Manchester C möttes i Premier League i fotboll på onsdagen. Det slutade med seger för Manchester C vars segersiffror skrevs till 2–0 (1–0). I och med detta klättrade Manchester C upp till topp på tabellen, på samma poäng som Liverpool på andra plats. Liverpool har dock en match mindre spelad. Everton ligger på nionde plats i tabellen. Målgörare för Manchester C var Gabriel Jesus och Aymeric Laporte, som gjorde ett mål var. Everton tar sig an Watford i nästa match borta lördag 9 februari 17.00. Manchester C möter Chelsea hemma söndag 10 februari 18.00.
Sergio Agüero stod för alla tre målen för Manchester C när Manchester C vann mot Arsenal på hemmaplan i Premier League i fotboll. Till slut blev det 3–1 (2–1). Målet för Arsenal gjordes av Laurent Koscielny. För Manchester C gör resultatet att laget nu ligger på andra plats i tabellen, medan Arsenal är på sjätte plats. I nästa omgång har Manchester C Everton borta, onsdag 6 februari 21.45. Arsenal spelar borta mot Huddersfield lördag 9 februari 17.00.
Matchens enda mål stod Heung Min Son för i andra halvleken när Tottenham vann i Premier League i fotboll med 1–0 (0–0) mot Newcastle på hemmaplan. För tabellens utseende betyder det här att Tottenham ligger på andra plats medan Newcastle är på 15:e plats. Söndag 10 februari 15.30 spelar Tottenham hemma mot Leicester. Newcastle möter Wolverhampton borta måndag 11 februari 22.00.
I halvtid var Manchester C i ledningen med 1–0. Men Newcastle vände - och vann. Till slut blev det 2–1 i matchen i Premier League i fotboll. Målgörare för Newcastle var Matt Ritchie och Salomon Rondon, medan Manchester C:s enda mål gjordes av Sergio Agüero. I tabellen innebär det här att Newcastle nu ligger på 14:e plats. Manchester C är på andra plats. Nästa motstånd för Newcastle är Tottenham. Lagen möts lördag 2 februari 14.30. Manchester C tar sig an Arsenal hemma söndag 3 februari 18.30.
Det går fortsatt bra för Manchester C i Premier League i fotboll. På söndagen mötte laget Huddersfield och tog med sig ännu en seger. Därmed har laget vunnit fyra matcher i rad. Segerresultatet mot Huddersfield blev 3–0 (1–0). Det var Huddersfields tionde match i rad utan seger. Leroy Sane, Raheem Sterling och Danilo blev målskyttar för Manchester C i bortasegern. Resultatet innebär att Huddersfield ligger kvar på 20:e och sista plats och Manchester C på andra plats i tabellen. Tisdag 29 januari möter Huddersfield Everton hemma 21.45 och Manchester C möter Newcastle borta 22.00.
Efter fem matcher utan seger i Premier League i fotboll kunde Newcastle till slut ta tre poäng igen. Laget vann på hemmaplan mot Cardiff, med 3–0 (1–0). Fabian Schär gjorde två och Ayoze Perez ett mål för Newcastle. För tabellens utseende betyder det här att Newcastle ligger på 17:e plats medan Cardiff är på 18:e plats. Newcastle tar sig an Manchester C i nästa match hemma tisdag 29 januari 22.00. Cardiff möter samma dag 21.45 Arsenal borta.
Chelsea tog till slut hem segern mot Newcastle i matchen på lördagen. Matchen i Premier League i fotboll slutade 2–1 (1–1). Det var Newcastles femte match i rad utan seger. Chelseas målskyttar var Willian och Pedro, medan Ciaran Clark gjorde målet för Newcastle. I tabellen innebär det här att Newcastle nu ligger på 18:e plats. Chelsea är på fjärde plats. Lördag 19 januari spelar Chelsea borta mot Arsenal 19.30 och Newcastle mot Cardiff hemma 17.00.
Regler för kommentarer
Kommentarerna är ett forum för att diskutera artikeln och de tankar som artikeln ger upphov till, samt tillföra ny kunskap i ämnet.Samtliga kommentarer förhandsmodereras. Modereringen sker med jämna mellanrum, förutom mellan 22.30 och 06.30 då ingen moderering och således ingen publicering av kommentarer sker.
Du får inte skriva kommentarer som bryter mot någon lag som tillämpas i Finland: göra dig skyldig till ärekränkning, sprida kränkande uppgifter om andras privatliv, hetsa mot folkgrupp, bryta mot tystnadsplikt m.m. Vi accepterar inte provocerande, nedsättande eller generaliserande omdömen om språk, ras, religion, kön eller sexuell läggning. Vi förbehåller oss rätten att ta bort inlägg som inte tillför debatten något nytt eller som vi på annat sätt uppfattar som olämpligt.
Alla som kommenterar våra webbartiklar förväntas göra det under sitt eget namn. För att kunna delta i webbdebatten måste du ha ett Facebook-konto. Vi förbehåller oss rätten att helt och hållet blockera sådana kommentarsprofiler som vi bedömer som falska.
Likaså förbehåller vi oss rätten att välja vilka artiklar som kan kommenteras. Kommentarer under webbartiklar kan också bli publicerade i den tryckta tidningen, men besluten om vilka kommentarer som väljs ut till papperstidningen fattas av debattredaktören.