Tappara

10 mars kl 18:30 Tappara - Ilves 5-3 Läs mer

Tappara vann på nytt mot KooKoo

Tappara har övertaget mot KooKoo i Finland Kvartsfinal herr i ishockey, efter seger på bortaplan med 6-1 (2-0, 3-0, 1-1). Därmed leder Tappara matchserien med 2-0.

I början av matchen var Tappara starkast och ryckte åt sig ledningen med 0-2 genom två snabba mål i mitten av perioden av Anton Levtchi och Waltteri Merelä. Tappara stod därefter för tre raka mål i andra perioden när laget gick från 0-2 till 0-5 på bara 9.07. Tappara ökade ledningen till 0-6, återigen genom Niko Ojamäki efter 5.02 i tredje perioden.

Heikki Liedes reducerade förvisso, men närmare än 1-6 kom inte KooKoo. Tappara tog därmed en stabil seger.

Niko Ojamäki gjorde två mål för Tappara och två assist och Jori Lehterä stod för ett mål och två assist.

Lagen möts igen i Nokia Arena, tisdag 21 mars 18.30.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Tappara fick en drömstart – vann mot KooKoo

Tappara har tagit greppet om matchserien mot KooKoo i Finland Kvartsfinal herr i ishockey, efter seger på hemmaplan med 4-0 (1-0, 1-0, 2-0) i första matchen.

Tappara startade matchen piggt och tog ledningen direkt i början av matchen. Efter bara 3.35 slog Jori Lehterä till på pass av Valtteri Kemiläinen och Mikael Seppälä. Efter 10.41 i andra perioden slog Veli-Matti Savinainen till, på pass av Jori Lehterä och Valtteri Kemiläinen och gjorde 2-0. Tappara fortsatte dominansen i tredje perioden och vann till slut med hela 4-0. Målen i sista perioden gjordes av Niko Ojamäki och Jori Lehterä.

Noterbart är att Tapparas Jori Lehterä stod för två mål och ett assist.

Lagen möts igen i Lumon Areena, måndag 20 mars 18.30.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Klart i dag: Tappara vinner serien efter seger mot Ilves

5-3 (1-0, 2-1, 2-2) hemma mot Ilves räcker. Nu är seriesegern i FM-ligan herr i ishockey klar för Tappara. Ilves ligger på andra plats i tabellen.

Segern var Tapparas fjärde på de senaste fem matcherna.

Tappara började bäst och gjorde 1-0 redan i matchupptakten. Efter bara 3.39 slog Jonathan Davidsson till assisterad av Marcus Davidsson och Maxim Matushkin.

Tappara gjorde 2-0 genom Niko Ojamäki efter 1.35 i andra perioden.

Ilves reducerade dock till 2-1 genom Henrik Haapala efter 12.32 av perioden.

Tappara utökade ledningen igen genom Maxim Matushkin efter 17.28.

Tappara startade också tredje perioden bäst. Laget gick från 3-1 till 4-1. Men Ilves svarade och gjorde 4-2.

Därefter var det dock Tappara som avgjorde. Laget gjorde 5-2 med 13 minuter kvar att spela genom Waltteri Merelä på pass av Jori Lehterä. Ilves hann få in en reducering till, och slutresultatet blev 5-3.

Lester Lancaster gjorde ett mål för Ilves och två assist.

Båda lagen har nu fyra segrar och en förlust på de senaste fem matcherna, Tappara med 16–12 och Ilves med 22–10 i målskillnad.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Ilves på jakt efter ännu en seger – möter Tappara

Nedsläpp

I kväll är det dags för match för Ilves som gästar Tappara i Nokia Arena i FM-ligan herr i hockey. Segern mot Kärpät med 3-2 senast gör att Ilves har fem raka segrar och ligger på andra plats i tabellen. Det blev seger i den senaste matchen för Tappara, 4-1 mot Sport hemma.

Senaste mötet mellan lagen slutade med seger för Tappara på bortaplan, 2-0.

Ilves är starka på bortaplan, och har fem segrar på senaste fem bortamatcherna.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Tappara ny serieledare efter seger mot Sport

Tappara vände och vann mot Sport borta med 4-1 (0-1, 3-0, 1-0) och är ny serieledare i FM-ligan herr i ishockey efter 58 spelade matcher, en poäng före Ilves. Ilves har dock en match mindre spelad. Sport ligger på 14:e plats i tabellen.

Segern var Tapparas åttonde på de senaste tio matcherna.

Sport tog ledningen efter 19.18, genom Janne Keränen på pass av Turo Asplund och Bine Masic.

Tappara gjorde dock tre raka mål i andra perioden och gick från underläge 1-0 till ledning med 1-3.

Laget punkterade matchen med ett 1-4-mål med 1.31 kvar att spela genom Anton Levtchi. Det fastställde slutresultatet till 1-4.

I nästa match möter Sport Ässät hemma och Tappara möter Ilves hemma. Båda matcherna spelas fredag 10 mars 18.30.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Efter tolv förluster i rad blir Tappara en tuff utmaning för Sport

Nedsläpp

Sport är i en djup svacka, med tolv förluster i rad i FM-ligan herr i hockey, inför mötet med andraplacerade Tappara hemma i Vaasa Arena. Tappara förlorade sin senaste match med 0-3 mot KalPa.

När lagen möttes senast, 25 februari i Nokia Arena, slutade det med seger för Tappara med 6-1.

Tappara är starka på bortaplan, och har fyra segrar på senaste fem bortamatcherna.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Stark defensiv när KalPa vann mot Tappara

Tre egna mål – men inte ett enda för Tappara. KalPa tog en klar seger hemma mot Tappara i FM-ligan herr i hockey. Slutresultatet blev 3-0 (2-0, 1-0, 0-0).

I början av matchen var KalPa starkast och ryckte åt sig ledningen med 2-0 genom mål av Juuso Könönen och Tuomas Kiiskinen.

Till slut kom också 3-0-målet genom Jaakko Rissanen som ökade KalPas ledning framspelad av Lasse Lappalainen efter 17.44 i andra perioden.

Tredje perioden blev mållös, och KalPa höll i sin 3-0-ledning och vann.

Båda lagen har nu tre segrar och två förluster på de senaste fem matcherna, KalPa med 15–10 och Tappara med 13–13 i målskillnad.

Med två omgångar kvar är KalPa på fjärde plats i tabellen, och Tappara är på andra plats.

I nästa omgång har KalPa Pelicans borta i Isku Areena, fredag 10 mars 18.30. Tappara spelar borta mot Sport onsdag 8 mars 18.30.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

FM-Ligan

# Lag S MS P
1 Tappara 60 47 116
2 Ilves 60 59 114
3 Lukko 60 33 105
4 Pelicans 60 30 103
5 KalPa 60 24 102
6 HIFK 60 5 97
7 Kärpät 60 15 96
8 Ässät 60 -21 91
9 TPS 60 1 91
10 KooKoo 60 -12 84
11 Jukurit 60 -10 83
12 HPK 60 -9 83
13 JYP 60 -13 74
14 Sport 60 -51 63
15 SaiPa 60 -98 48

Skytteliga

Niko Ojamäki 19
Petteri Puhakka 19
Veli-Matti Savinainen 17
Waltteri Merelä 16
Kristian Tanus 14
Jori Lehterä 11
Maxim Matushkin 10
Marcus Davidsson 8
Valtteri Kemiläinen 8
Anton Levtchi 6
Casimir Jürgens 6
Patrik Virta 6
Veli-Matti Vittasmäki 6
Jonathan Davidsson 5
Ben Thomas 4
Kristian Kuusela 4
Mikael Seppälä 4
Philip Granath 4
Geoff Platt 3
Jere Henriksson 3
Otto Rauhala 3
Joni Tuulola 2
Konsta Kapanen 2
Sami Moilanen 2
Topi Rönni 2
Juuso Ikonen 1
Tyler Kelleher 1
Viljami Nieminen 1