JYP slog Lukko efter Jesse Helanders dubbel
Det blev JYP som gick segrande ur mötet med Lukko i B-juniorer, FM-ligan B-juniorer, FM-serien herr i ishockey på bortaplan, med 6–2 (1-1, 2-1, 3-0). Jesse Helander gjorde två mål, övriga mål för bortalaget gjordes av Valtteri Aliranta, Sampo Joro, Emil Kangasniemi och Santeri Koskela, målen för Lukko gjordes av Erik Meluzin och Eetu Saario. Det här betyder att JYP ligger på fjärde plats i tabellen, och Lukko är på tolfte plats. Söndag 3 november möter Lukko TPS hemma 14.00 och JYP möter Sport B hemma 14.45.
Texten är skriven av HSS Medias textrobot.
Regler för kommentarer
Kommentarerna är ett forum för att diskutera artikeln och de tankar som artikeln ger upphov till, samt tillföra ny kunskap i ämnet.Samtliga kommentarer förhandsmodereras. Modereringen sker med jämna mellanrum, förutom mellan 22.30 och 06.30 då ingen moderering och således ingen publicering av kommentarer sker.
Du får inte skriva kommentarer som bryter mot någon lag som tillämpas i Finland: göra dig skyldig till ärekränkning, sprida kränkande uppgifter om andras privatliv, hetsa mot folkgrupp, bryta mot tystnadsplikt m.m. Vi accepterar inte provocerande, nedsättande eller generaliserande omdömen om språk, ras, religion, kön eller sexuell läggning. Vi förbehåller oss rätten att ta bort inlägg som inte tillför debatten något nytt eller som vi på annat sätt uppfattar som olämpligt.
Alla som kommenterar våra webbartiklar förväntas göra det under sitt eget namn. För att kunna delta i webbdebatten måste du ha ett Facebook-konto. Vi förbehåller oss rätten att helt och hållet blockera sådana kommentarsprofiler som vi bedömer som falska.
Likaså förbehåller vi oss rätten att välja vilka artiklar som kan kommenteras. Kommentarer under webbartiklar kan också bli publicerade i den tryckta tidningen, men besluten om vilka kommentarer som väljs ut till papperstidningen fattas av debattredaktören.