Efterlängtad seger för SaiPa – bröt förlustsviten mot HIFK

Det har varit en tung period med fyra förluster i rad för SaiPa i FM-ligan herr i ishockey. Men hemma mot HIFK bröts den tuffa sviten. Det blev 2-1 (0-1, 2-0, 0-0) i matchen.

Ville Vainikainen stod för SaiPas avgörande mål.

HIFK tog ledningen efter 6 minuter, genom Iiro Pakarinen på pass av Eetu Koivistoinen och Julius Nattinen. Efter 6 minuter i andra perioden nätade Jaedon Descheneau, på pass av Antoine Morand och Gustav Olhaver och kvitterade för SaiPa.

Ville Vainikainen gjorde dessutom 2-1 efter 15 minuter framspelad av Jaedon Descheneau och Jesse Koskenkorva. Vainikainen fullbordade därmed lagets vändning.

I tredje perioden höll SaiPa i sin 2-1-ledning och vann.

SaiPa har en seger och fyra förluster på de senaste fem matcherna. Förlusten var HIFK:s andra uddamålsförlust.

SaiPa har nu fem poäng efter fem spelade matcher, medan HIFK har tre poäng efter fyra matcher.

I nästa match, lördag 24 september 17.00, har SaiPa JYP borta, medan HIFK spelar hemma mot KooKoo.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

FM-Ligan

# Lag S MS P
1 Tappara 60 47 116
2 Ilves 60 59 114
3 Lukko 60 33 105
4 Pelicans 60 30 103
5 KalPa 60 24 102
6 HIFK 60 5 97
7 Kärpät 60 15 96
8 Ässät 60 -21 91
9 TPS 60 1 91
10 KooKoo 60 -12 84
11 Jukurit 60 -10 83
12 HPK 60 -9 83
13 JYP 60 -13 74
14 Sport 60 -51 63
15 SaiPa 60 -98 48

Relaterade artiklar

Tappara lyckades vinna mot HIFK

Segern på hemmaplan med 2-1 (1-0, 1-1, 0-0) gör att Tappara har säkrat segern i matchserien mot HIFK i FM-kvartsfinal herr i ishockey. Tappara vann serien med 4-1.

I början av matchen var Tappara starkast och ryckte åt sig ledningen med 2-0 genom två snabba mål i slutet av perioden av Petteri Puhakka och Waltteri Merelä. Efter 19.19 i andra perioden slog Aleksanteri Kaskimäki till, framspelad av Otto Paajanen och Johan Motin och reducerade åt HIFK. I tredje perioden höll Tappara i sin 2-1-ledning och vann.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Tappara lyckades vinna mot HIFK

Segern på hemmaplan med 5-2 (1-0, 3-1, 1-1) gör att Tappara har säkrat segern i matchserien mot HIFK i FM-kvartsfinal herr i ishockey. Tappara vann serien med 3-1.

Tappara tog ledningen efter 19 minuters spel, genom Niko Ojamäki assisterad av Jori Lehterä och Veli-Matti Savinainen. Tappara hade övertaget i andra perioden. Laget inledde målskyttet efter 5.27 genom Jonathan Davidsson, och gick upp till 3-0 innan HIFK svarade.

Segern skrevs till slut till 4-1 för Tappara. Efter 8.20 i tredje perioden ökade Tappara på till 5-1 genom Casimir Jurgens.

Eetu Koivistoinen reducerade förvisso, men närmare än 5-2 kom inte HIFK. Tappara tog därmed en stabil seger.

Tapparas Anton Levtchi stod för ett mål och två assists.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Fördel Tappara efter ny seger mot HIFK

Tappara har greppet om matchserien mot HIFK i FM-kvartsfinal herr i hockey, efter seger på hemmaplan med 5-2 (3-1, 2-0, 0-1). Därmed leder Tappara matchserien med 2-1, och behöver bara en seger till för att ta sig till final.

Tappara tog kommandot i första perioden. Laget inledde målskyttet efter 6.10 genom Joni Tuulola, och gick upp till 2-0 innan HIFK svarade.

I periodpausen hade Tappara ledningen med 3-1. Tappara startade andra perioden bäst och gick från 3-1 till 5-1 genom mål av Veli-Matti Savinainen och Waltteri Merelä. 4.23 in i tredje perioden nätade HIFK:s Leevi Teissala på pass av Roni Hirvonen och Otto Salin och reducerade för HIFK. Men mer än så orkade HIFK inte med.

Lagen möts igen på fredag 17.00, i Nokia Arena.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Seger för HIFK som utjämnade mot Tappara

HIFK utjämnade matchserien mot Tappara i FM-kvartsfinal herr i ishockey, efter seger på hemmaplan med 4-2 (0-1, 2-1, 2-0). Därmed står det nu 1-1 i matchserien.

Tappara tog ledningen efter 14 minuters spel, genom Waltteri Merelä framspelad av Veli-Matti Savinainen och Niko Ojamäki. Efter 6.39 i andra perioden nätade Sebastian Dyk, på pass av Julius Nattinen och Otto Salin och kvitterade för HIFK.

Micke Max Asten gjorde dessutom 2-1 efter 15.49 framspelad av Otto Paajanen och Victor Berglund.

Tapparas Waltteri Merelä gjorde 2-2 efter 19.50 på pass av Valtteri Kemiläinen och Jori Lehterä.

HIFK:s Julius Nattinen gjorde 3-2 efter 20.37.

Laget punkterade matchen med ett 4-2-mål med 1.30 kvar att spela genom Iiro Pakarinen. 4-2-målet blev matchens sista.

Nästa match spelas på onsdag 18.30, i Nokia Arena.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Tappara vann mot HIFK efter förlängningsdramatik

Tappara har tagit kommandot mot HIFK i FM-kvartsfinal herr i ishockey, efter vinst på bortaplan med 3-2 (1-1, 0-1, 1-0, 1-0) efter förlängning i första matchen.

Veli-Matti Savinainen blev matchhjälte med sitt avgörande 3-2-mål 33.49 in i förlängningen.

Första perioden var jämn. HIFK inledde bäst och tog ledningen genom Aleksanteri Kaskimäki efter 7.31, men Tappara kvitterade genom Waltteri Merelä efter 16.32. Efter 13.35 i andra perioden nätade Iiro Pakarinen, på pass av Eetu Koivistoinen och Kristian Vesalainen och gav HIFK ledningen. Tappara kvitterade till 2-2 med 52 sekunder kvar att spela genom Petteri Puhakka. I förlängningen tog det 33.49 innan Tappara också avgjorde till 2-3. Matchvinnare för bortalaget blev Veli-Matti Savinainen, på pass av Mikael Seppälä och Jori Lehterä.

Nästa match spelas på lördag 17.00, i Helsingfors ishall.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Formstarka Pelicans tog ännu en seger

Pelicans är nu inne i en stark period i FM-ligan herr i ishockey. När laget mötte SaiPa borta i Kisapuisto på lördagen kom tredje raka segern. Laget vann med 4-3 (0-2, 2-1, 2-0), och den tunga perioden laget varit inne i verkar vara över.

Aleks Haatanen stod för Pelicans avgörande mål 12.tolv in i tredje perioden.

I början av matchen var SaiPa starkast och ryckte åt sig ledningen med 2-0 genom två snabba mål i mitten av perioden av Seamus Donohue och Emil Jarventie.

SaiPa ökade ledningen till 3-0 genom Valtteri Ojantakanen efter 7.38 i andra perioden.

Efter 19.55 av perioden kunde Joni Ikonen och Anton Mylläri göra både 3-1 och 3-2 för Pelicans.

10.52 in i tredje perioden slog Lars Bryggman till framspelad av Saku Salminen och Peter Andersson och kvitterade.

Efter 12.12 slog Aleks Haatanen till framspelad av Anton Mylläri och Sakke Hämäläinen och avgjorde matchen. Därmed hade laget vänt matchen.

Det här var SaiPas 17:e uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Pelicans tolfte uddamålsseger.

Resultaten i sista omgången innebär att SaiPa slutar på 15:e plats och Pelicans på fjärde plats. Pelicans är klart för slutspel.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

KooKoo segrade efter avgörande i förlängningen mot SaiPa

Det var lika efter 60 minuter, men i förlängningen kunde till slut KooKoo avgöra den jämna matchen hemma mot SaiPa i FM-ligan herr i ishockey. Slutresultatet blev 4-3 (1-1, 0-1, 2-1, 1-0). Samuli Ratinen spelade en avgörande roll för KooKoo när han gjorde det vinnande målet i förlängningen.

Det var hemmaseger nummer fyra i rad för KooKoo.

Första perioden var jämn. KooKoo inledde bäst och tog ledningen genom Olli Korhonen efter 15.12, men SaiPa kvitterade genom Valtteri Lipiäinen bara en minut senare.

SaiPa gjorde också 1-2 efter 40 sekunder i andra perioden när Roni Karvinen hittade rätt framspelad av Santeri Airola och Antoine Morand.

8.36 in i tredje perioden slog Valtteri Ojantakanen till framspelad av Antti Kalapudas och ökade ledningen.

10.25 in i perioden nätade KooKoos Eero Teräväinen på pass av Axel Ottosson och Heikki Liedes och reducerade.

Efter 16.30 nätade Axel Ottosson på pass av Ari Gröndahl och Teemu Rautiainen och kvitterade för KooKoo.

I förlängningen tog det 3.41 innan KooKoo också avgjorde till 4-3. Stor matchhjälte blev Samuli Ratinen.

KooKoo har tre segrar och två förluster och 11–11 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan SaiPa har en vinst och fyra förluster och 9–13 i målskillnad. Det här var KooKoos 19:e uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också SaiPas 16:e uddamålsförlust.

Med en omgång kvar är KooKoo på elfte plats i tabellen, medan SaiPa är på 15:e plats.

Nästa motstånd för KooKoo är TPS. SaiPa tar sig an Pelicans hemma. Båda matcherna spelas lördag 11 mars 17.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Straffar avgjorde när HIFK vann mot SaiPa

SaiPa tog emot HIFK hemma i en riktigt jämn match i FM-ligan herr i hockey. Efter ordinarie matchtid var matchen oavgjord, lika så efter förlängningen, och först i straffläggningen kunde HIFK avgöra till 4-3 (1-1, 1-2, 1-0, 0-0, 1-0). Det avgörande straffmålet stod Kristian Vesalainen för.

I och med detta har HIFK fyra raka segrar i FM-ligan herr.

Första perioden var jämn. HIFK inledde bäst och tog ledningen genom Miro Väänänen efter 17.41, men SaiPa kvitterade genom Ville Meskanen i slutet av perioden.

SaiPa startade också andra perioden vassast. Laget gick från 1-1 till 3-1 genom mål av Tino Metsävainio och Antti Kalapudas innan HIFK svarade och gjorde 3-2 genom Iiro Pakarinen.

HIFK kvitterade till 3-3 med 1.56 kvar att spela genom Ilari Melart.

I straffläggningen var det HIFK som avgjorde till 3-4. Den avgörande straffen stod Kristian Vesalainen för.

SaiPa har två vinster och tre förluster och 10–12 i målskillnad på de senaste fem matcherna. Det här var SaiPas 15:e uddamålsförlust den här säsongen. Det var även HIFK:s 16:e uddamålsseger.

Med två omgångar kvar är SaiPa sist i serien, medan HIFK är på sjunde plats.

I nästa match möter SaiPa KooKoo borta och HIFK möter TPS hemma. Båda matcherna spelas fredag 10 mars 18.30.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Seger för SaiPa på hemmaplan mot Sport

SaiPa vann mötet med Sport hemma med 3-1 (1-0, 2-1, 0-0) på lördagen i FM-ligan herr i hockey.

SaiPa tog ledningen efter 11.30, genom Ville Vainikainen assisterad av Valtteri Lipiäinen och Antoine Morand.

SaiPa gjorde två snabba mål i andra perioden och gick från 1-0 till 3-0, målen av Roni Karvinen och Ville Meskanen. Målen punkterade matchen.

Teemu Väyrynen reducerade förvisso, men närmare än 3-1 kom inte Sport. Tredje perioden blev mållös och SaiPa tog därmed en säker seger.

Tredje perioden blev mållös, och SaiPa höll i sin 3-1-ledning och vann.

SaiPa har två segrar och tre förluster och 10–12 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Sport har fem förluster och 4–21 i målskillnad.

Med tre omgångar kvar är SaiPa sist i serien, medan Sport är på 14:e plats.

Nästa motstånd för SaiPa är HIFK. Sport tar sig an Tappara hemma. Båda matcherna spelas onsdag 8 mars 18.30.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Stabil seger för KalPa – höll nollan mot SaiPa

KalPa vann på bortaplan mot SaiPa i FM-ligan herr i ishockey. Laget gjorde en stark insats, och såg dessutom till att hålla nollan bakåt. Matchen slutade 0-3 (0-1, 0-1, 0-1).

Segern var KalPas femte på de senaste sex matcherna, och fjärde bortasegern i rad.

KalPa tog ledningen efter 13.17, genom Oliver Kapanen framspelad av Juuso Könönen.

Efter 19.44 i andra perioden nätade Matyas Kantner, framspelad av Jaakko Rissanen och Aapeli Räsänen och gjorde 0-2.

Till slut kom också 0-3 genom Jaakko Rissanen som ökade KalPas ledning efter 19.41 i tredje perioden. 0-3-målet blev matchens sista.

Resultatet betyder att båda lagen har oförändrad position i tabellen, SaiPa på 15:e och sista plats och KalPa på femte plats.

Lördag 4 mars 17.00 spelar SaiPa hemma mot Sport. KalPa möter JYP borta i LahiTapiola Areena fredag 3 mars 18.30.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

}