6-3 mot Kärpät Akatemia innebär första segern för YJK
YJK har till slut spräckt sin nolla i segerkolumnen, efter elva spelade matcher. Säsongens första seger kom på bortaplan mot Kärpät Akatemia, en match som YJK vann med 6-3 (2-0, 3-1, 1-2). Det betyder att YJK äntligen bröt sin förlustsvit, som stannade på tio förluster i rad. Susanna Järvenpää gjorde två mål, övriga mål för bortalaget gjordes av Tanja Parhiala, Jenna Hietala, Ida-maria Tapani och Katariina Pieksämäki, målen för Kärpät Akatemia gjordes av Noora Moilanen 2 och Anna Ylisassi. Resultatet betyder att båda lagen har oförändrad position i tabellen, Kärpät Akatemia på sjunde plats och YJK sist, på åttonde plats. Kärpät Akatemia tar sig an APV i nästa match borta lördag 25 november 19.30. YJK möter samma dag 15.45 Sport hemma.
Texten är skriven av HSS Medias textrobot.
Regler för kommentarer
Kommentarerna är ett forum för att diskutera artikeln och de tankar som artikeln ger upphov till, samt tillföra ny kunskap i ämnet.Samtliga kommentarer förhandsmodereras. Modereringen sker med jämna mellanrum, förutom mellan 22.30 och 06.30 då ingen moderering och således ingen publicering av kommentarer sker.
Du får inte skriva kommentarer som bryter mot någon lag som tillämpas i Finland: göra dig skyldig till ärekränkning, sprida kränkande uppgifter om andras privatliv, hetsa mot folkgrupp, bryta mot tystnadsplikt m.m. Vi accepterar inte provocerande, nedsättande eller generaliserande omdömen om språk, ras, religion, kön eller sexuell läggning. Vi förbehåller oss rätten att ta bort inlägg som inte tillför debatten något nytt eller som vi på annat sätt uppfattar som olämpligt.
Alla som kommenterar våra webbartiklar förväntas göra det under sitt eget namn. För att kunna delta i webbdebatten måste du ha ett Facebook-konto. Vi förbehåller oss rätten att helt och hållet blockera sådana kommentarsprofiler som vi bedömer som falska.
Likaså förbehåller vi oss rätten att välja vilka artiklar som kan kommenteras. Kommentarer under webbartiklar kan också bli publicerade i den tryckta tidningen, men besluten om vilka kommentarer som väljs ut till papperstidningen fattas av debattredaktören.