Formstarka Boston tog ännu en seger

Boston fortsätter starkt i NHL i hockey. När laget mötte San Jose hemma i TD Garden på måndagen kom ännu en seger. Laget vann med 4-0 (1-0, 2-0, 1-0). I och med detta har Boston fem segrar i rad.

Boston tog ledningen efter sju minuters spel, genom Hampus Lindholm på pass av Brad Marchand och Craig Smith. Boston startade andra perioden bäst och gick från 1-0 till 3-0 genom två snabba mål tidigt i perioden av Charlie McAvoy och Nick Foligno. Boston gjorde också 4-0 genom David Pastrnak assisterad av Charlie McAvoy och Patrice Bergeron efter 2.40 i tredje perioden. Det fastställde slutresultatet till 4-0.

Det här betyder att Boston är i fortsatt serieledning, med 78 poäng efter 46 matcher, och San Jose på sjunde plats med 37 poäng.

I nästa match, onsdag 25 januari 02.00, har Boston Montreal borta i Bell Centre, medan San Jose spelar borta mot Detroit.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Öst - Atlantdivisionen

# Lag S MS P
1 Boston 74 117 119
2 Toronto 74 46 97
3 Tampa Bay 75 27 92
4 Florida 75 2 81
5 Ottawa 74 -3 77
6 Buffalo 73 -10 77
7 Detroit 73 -26 73
8 Montreal 75 -59 66

Öst - Metropoldivisionen

# Lag S MS P
1 Carolina 73 49 103
2 New Jersey 74 51 100
3 NY Rangers 74 53 98
4 NY Islanders 76 19 87
5 Pittsburgh 74 -4 82
6 Washington 75 4 77
7 Philadelphia 73 -40 70
8 Columbus 73 -93 53

Väst - Centraldivisionen

# Lag S MS P
1 Minnesota 75 27 97
2 Colorado 74 42 94
3 Dallas 74 50 94
4 Winnipeg 75 9 85
5 Nashville 73 -11 82
6 St Louis 74 -31 74
7 Arizona 75 -51 67
8 Chicago 74 -86 54

Väst - Stillahavsdivisionen

# Lag S MS P
1 Vegas 74 34 98
2 Los Angeles 74 21 96
3 Edmonton 75 44 95
4 Seattle 73 18 88
5 Calgary 75 5 83
6 Vancouver 74 -18 74
7 Anaheim 74 -112 56
8 San Jose 74 -74 55

Relaterade artiklar

Efterlängtad seger för San Jose – bröt förlustsviten mot Winnipeg

San Jose har haft en tung period med nio förluster i rad i NHL i hockey. Men hemma mot Winnipeg bröts den tung sviten. Det blev 3-0 (1-0, 0-0, 2-0) i matchen i SAP Center at San Jose.

San Jose tog ledningen efter 9.51, genom Noah Gregor.

Andra perioden blev mållös. I tredje perioden gjorde San Jose 2-0 efter 2.23 genom Kevin Labanc. Och med bara 2.3 kvar satte Martin Kaut avgörande 3-0.

San Jose har en seger och fyra förluster och 13–21 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Winnipeg har två vinster och tre förluster och 6–13 i målskillnad.

San Jose stannar därmed på åttonde och sista plats, och Winnipeg på fjärde plats, i tabellen.

I nästa match möter San Jose Vegas hemma på fredag 31 mars 05.30. Winnipeg möter Detroit lördag 1 april 03.00 hemma.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Tungt för Boston – Nashville bröt fina vinstsviten

Boston har haft en stark period i NHL i ishockey och inför matchen hemma mot Nashville hade laget tagit sju raka segrar. På onsdagen tog det stopp och matchen i TD Garden slutade 1-2 (0-0, 0-1, 1-1). Det var första förlusten sedan den 15 mars för Boston.

Senast lagen möttes tog Boston en storseger med 5-0, men den här gången var det Nashville som var starkare.

Första perioden blev mållös. Det var först 18.11 in i andra perioden som Nashville tog ledningen genom Cody Glass framspelad av Ryan McDonagh och Dante Fabbro.

Nashville gjorde 0-2 genom Cole Smith med 1.19 kvar i perioden i tredje perioden och kom allt närmare segern.

Boston reducerade dock till 1-2 genom David Pastrnak när bara en minut återstod att spela, och skapade åter spänning i matchen.

Boston har fyra vinster en förlust och 13–9 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Nashville har tre vinster och två förluster och 15–15 i målskillnad. Det här var Bostons elfte uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Nashvilles 21:a uddamålsseger.

Det här betyder att Boston är i fortsatt serieledning, med 119 poäng efter 74 matcher, och Nashville på femte plats med 82 poäng.

Boston möter Columbus i nästa match hemma fredag 31 mars 02.00. Nashville möter samma dag Pittsburgh borta.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Stark seger för Boston i toppmatchen mot Carolina

Det var två topplag som möttes i NHL i ishockey på måndagen. Och det slutade med seger för bortalaget Boston, som besegrade Carolina med 4-3 (1-0, 2-1, 0-2, 0-0, 1-0) efter straffar i tidiga seriefinalen.

Det här innebär dock inga förändringar i tabellen. Carolina är i fortsatt serieledning, och Boston är i fortsatt serieledning.

Därmed har Boston vunnit sju matcher i rad i NHL.

Boston tog ledningen efter fyra minuters spel, genom David Pastrnak assisterad av Charlie McAvoy. Efter 7.44 i andra perioden slog Jack Drury till, framspelad av Jalen Chatfield och Shayne Gostisbehere och kvitterade för Carolina.

Bostons David Pastrnak gjorde 1-2 efter 9.19 på pass av Pavel Zacha och Charlie McAvoy.

Jakub Lauko gjorde dessutom 1-3 efter 12.02 på pass av Tomas Nosek och Matt Grzelcyk.

1.40 in i tredje perioden slog Brady Skjei till framspelad av Martin Necas och Brett Pesce och reducerade för Carolina.

Efter 3.44 slog Sebastian Aho till på pass av Jordan Martinook och Martin Necas och kvitterade för Carolina.

I straffläggningen var det Boston som avgjorde till 3-4. Den avgörande straffen stod Jake DeBrusk för.

Carolina har tre vinster och två förluster och 17–15 i målskillnad på de senaste fem matcherna. Det här var Carolinas tolfte uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Bostons 17:e uddamålsseger.

På onsdag 29 mars 02.00 spelar Carolina hemma mot Tampa Bay, och Boston hemma mot Nashville.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Tre poäng till Calgary efter avgörande i slutperioden mot San Jose

Calgary vann hemma mot San Jose i NHL i ishockey med 5-3 (2-1, 1-2, 2-0). Matchen var helt jämn efter två perioder, innan Calgary avgjorde.

Calgary startade matchen vassast. Laget ryckte åt sig en 2-0-ledning genom mål av MacKenzie Weegar och Tyler Toffoli innan San Jose svarade och gjorde 2-1 genom Logan Couture. Efter 4.54 i andra perioden slog Nico Sturm till, framspelad av Noah Gregor och Erik Karlsson och kvitterade för San Jose.

Martin Kaut gjorde dessutom 2-3 efter 5.15 på pass av Steven Lorentz och Oskar Lindblom.

Calgarys Walker Duehr gjorde 3-3 efter 5.39 på pass av Trevor Lewis.

I tredje perioden gjorde Calgary 4-3 efter 5.42 genom Nazem Kadri. Och med bara 1.10 kvar satte Tyler Toffoli 5-3.

Calgary har två segrar och tre förluster och 19–21 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan San Jose har fem förluster och 11–23 i målskillnad.

Calgary stannar därmed på femte plats, och San Jose sist, på åttonde plats, i tabellen.

Onsdag 29 mars möter Calgary Los Angeles hemma 04.00 och San Jose möter Winnipeg hemma 05.30.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Seger för Boston i toppmötet med Tampa Bay

Boston tog en tung seger på hemmaplan mot Tampa Bay i toppmötet i NHL i ishockey på lördagen. Matchen slutade 2-1 (1-1, 1-0, 0-0).

Garnet Hathaway blev matchhjälte med sitt avgörande 2-1-mål 17.24 in i andra perioden.

Boston har därmed sex raka segrar. Tampa Bay däremot har fyra raka förluster.

Första perioden var jämn. Boston inledde bäst och tog ledningen genom Patrice Bergeron efter 6.47, men Tampa Bay kvitterade genom Victor Hedman bara tre minuter senare. Efter 17.24 i andra perioden nätade Garnet Hathaway, på pass av Matt Grzelcyk och Tomas Nosek och gav Boston ledningen. I tredje perioden höll Boston i sin 2-1-ledning och vann.

Det här var Bostons 16:e uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också Tampa Bays tolfte uddamålsförlust.

Resultatet betyder att båda lagen har oförändrad position i tabellen, Boston i serieledning och Tampa Bay på tredje plats.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

San Jose får fortsätta jaga seger efter förlust mot Vancouver

Matchen i Rogers Arena blev den åttonde i rad utan seger för San Jose när laget mötte Vancouver i NHL i ishockey. Slutresultatet blev 7-2 (3-1, 1-0, 3-1).

Segern var Vancouvers åttonde på de senaste tio matcherna.

Vancouver tog kommandot i första perioden. Laget inledde målskyttet efter 6.15 genom J.T. Miller, och gick upp till 2-0 innan San Jose svarade.

I periodpausen hade Vancouver ledningen med 3-1. Efter 12.23 i andra perioden nätade Conor Garland, på pass av Tyler Myers och Andrei Kuzmenko och gjorde 4-1. Efter 9.55 av matchen kunde Andrew Agozzino göra 4-2 för San Jose.

Vancouver stod därefter för tre raka mål i tredje perioden när laget gick från 4-2 till 7-2 på bara 9.29. Vancouver tog därmed en klar seger.

Det här betyder att Vancouver är kvar på sjätte plats, och San Jose stannar sist, på åttonde plats, i tabellen.

Vancouver tar sig an Dallas i nästa match borta söndag 26 mars 01.00. San Jose möter Calgary borta lördag 25 mars 22.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Formstarkt Boston tog ännu en seger

Boston är svårstoppat för tillfället. När laget mötte Montreal hemma i TD Garden på fredagen blev det ännu en seger. Slutresultatet 4-2 (2-1, 1-1, 1-0) innebär att Boston nu har fem segrar i följd i NHL i ishockey.

Boston startade matchen vassast. Laget ryckte åt sig en 2-0-ledning genom mål av Tyler Bertuzzi och Jake DeBrusk innan Montreal svarade och gjorde 2-1 genom Nick Suzuki. Boston gjorde 3-1 genom David Pastrnak efter 2.46 i andra perioden.

Med 3.41 kvar att spela av perioden kunde Kirby Dach göra 3-2 för Montreal. 12.23 in i tredje perioden nätade Bostons David Krejci på pass av Connor Clifton och David Pastrnak och ökade ledningen för Boston. Det fastställde slutresultatet till 4-2.

Resultatet betyder att båda lagen har oförändrad position i tabellen, Boston i serieledning och Montreal sist, på åttonde plats.

Nästa motstånd för Boston är Tampa Bay. Lagen möts lördag 25 mars 19.00 i TD Garden. Montreal tar sig an Columbus hemma söndag 26 mars 01.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Segerraden förlängd för Boston – besegrade Ottawa

2-1 (2-1, 0-0, 0-0) blev resultatet när Boston och Ottawa möttes i TD Garden på onsdagen. I och med detta har Boston fyra raka segrar i NHL i ishockey.

Jake DeBrusk stod för Bostons avgörande mål 15.51 in i första perioden.

Första perioden var jämn. Ottawa inledde bäst och tog ledningen genom Dylan Gambrell efter 8.53, men Boston kvitterade genom David Krejci. Och Boston hann också ta ledningen, genom Jake DeBrusk.

Andra perioden blev mållös. I tredje perioden höll Boston i sin 2-1-ledning och vann.

Det här var Bostons 15:e uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också Ottawas elfte uddamålsförlust.

Resultatet innebär att Boston fortsätter toppa tabellen och Ottawa ligger på femte plats i tabellen.

I nästa match, fredag 24 mars 01.00, har Boston Montreal hemma i TD Garden, medan Ottawa spelar hemma mot Tampa Bay.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Fyra raka segrar för Edmonton – efter 5-4 mot San Jose

Edmonton och San Jose har två helt olika formkurvor. Edmonton vann tisdagens möte i Rogers Place och har därmed fyra raka segrar i NHL i ishockey. Bortalaget San Jose däremot har sju raka förluster. Matchen slutade 5-4 (1-1, 2-3, 1-0, 1-0) efter förlängning.

Segermålet för Edmonton stod Darnell Nurse för 4.45 in i förlängningen.

Därmed har Edmonton fem raka segrar på hemmaplan.

San Jose tog ledningen efter 5.48, genom Alexander Barabanov framspelad av Tomas Hertl och Marc-Edouard Vlasic.

Edmonton kvitterade till 1-1 efter 7.01, när Nick Bjugstad slog till på pass av Warren Foegele och Mattias Janmark.

Laget tog också ledningen efter 20.24, när Kailer Yamamoto fick träff assisterad av Ryan Nugent-Hopkins och Connor McDavid.

Efter 8.26 i andra perioden nätade Steven Lorentz, framspelad av Andrew Agozzino och Matt Benning och kvitterade för San Jose.

Erik Karlsson gjorde dessutom 2-3 efter 10.11 på pass av Fabian Zetterlund och Logan Couture.

Edmontons Mattias Ekholm gjorde 3-3 efter 11.45 på pass av Leon Draisaitl och Evan Bouchard.

San Joses Erik Karlsson gjorde 3-4 efter 14.19 framspelad av Alexander Barabanov och Martin Kaut.

16.09 in i tredje perioden slog Mattias Ekholm till på nytt på pass av Connor McDavid och Leon Draisaitl och kvitterade för Edmonton. I förlängningen tog det 4.45 innan Edmonton också avgjorde till 5-4. Matchvinnare för hemmalaget blev Darnell Nurse, på pass av Kailer Yamamoto och Ryan Nugent-Hopkins.

Det här var Edmontons tolfte uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också San Joses 22:a uddamålsförlust.

Resultatet betyder att båda lagen har oförändrad position i tabellen, Edmonton på tredje plats och San Jose sist, på åttonde plats.

I nästa omgång har Edmonton Arizona Coyotes hemma i Rogers Place, torsdag 23 mars 04.30. San Jose spelar borta mot Vancouver fredag 24 mars 04.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

NY Islanders slog San Jose på bortaplan

NY Islanders vann mötet i NHL i ishockey på bortaplan mot San Jose, med 4-1 (1-1, 2-0, 1-0).

Första perioden var jämn. San Jose inledde bäst och tog ledningen genom Kevin Labanc efter 7.06, men NY Islanders kvitterade genom Jean-Gabriel Pageau efter 16.10. NY Islanders startade andra perioden bäst och gick från 1-1 till 1-3 genom två snabba mål tidigt i perioden av Kyle Palmieri och Ryan Pulock. 5.23 in i tredje perioden nätade NY Islanders Zach Parise på pass av Alexander Romanov och Jean-Gabriel Pageau och ökade ledningen för NY Islanders. 1-4-målet blev matchens sista.

San Jose har fem förluster och 11–21 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan NY Islanders har tre vinster och två förluster och 17–17 i målskillnad.

Det här betyder att San Jose är kvar på åttonde och sista plats, och NY Islanders stannar på fjärde plats, i tabellen.

I nästa match möter San Jose Edmonton borta på tisdag 21 mars 03.30. NY Islanders möter Toronto onsdag 22 mars 01.30 hemma.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

}