Matchen mellan hemmalaget Calgary och gästande Columbus i NHL i hockey var lika efter full tid. Först i förlängningen kunde Calgary avgöra till 4-3 (1-0, 2-2, 0-1, 1-0). Dillon Dubé blev matchhjälte för Calgary med sitt mål i förlängningen.
Calgary tog ledningen efter 16.18, genom Walker Duehr assisterad av MacKenzie Weegar. Calgary inledde andra perioden med att göra 2-0 genom Nazem Kadri, innan Columbus svarade, och gick ikapp. Kvitteringen stod Patrik Laine för framspelad av Johnny Gaudreau och Adam Boqvist efter 9.39.
I slutminuterna var det dock Calgary som tog greppet. Andrew Mangiapane gjorde 3-2 efter 16.17, på pass av Mikael Backlund och Blake Coleman. 4.34 in i tredje perioden slog Boone Jenner till på pass av Patrik Laine och Erik Gudbranson och kvitterade. I förlängningen tog det 2.25 innan Calgary avgjorde till 4-3. Stor matchhjälte blev Dillon Dubé, på pass av Andrew Mangiapane.
Patrik Laine gjorde ett mål för Columbus och spelade fram till två mål. Calgarys Andrew Mangiapane gjorde ett mål och totalt tre poäng.
Calgary har tre segrar och två förluster på de senaste fem matcherna, medan Columbus har en vinst och fyra förluster. Det här var Calgarys tolfte uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också Columbus åttonde uddamålsförlust.
Resultatet betyder att båda lagen har oförändrad position i tabellen, Calgary på femte plats och Columbus sist, på åttonde plats.
Calgary tar sig an Chicago i nästa match hemma fredag 27 januari 04.00. Columbus möter Edmonton borta torsdag 26 januari 04.30.
När Calgary och Los Angeles senast gjorde upp var Los Angeles klart bättre och vann med hela 8-2. På onsdagen tog Calgary revansch genom att vinna med 2-1 (2-1, 0-0, 0-0) på hemmaplan i NHL i ishockey.
Calgary började bäst och gjorde 1-0 redan i matchupptakten. Efter bara 1.56 slog Andrew Mangiapane till på pass av Mikael Backlund och Elias Lindholm.
Los Angeles kvitterade till 1-1 efter 9.11, genom Sean Durzi framspelad av Arthur Kaliyev och Carl Grundström.
Calgary tog ledningen på nytt efter 17.58, när Walker Duehr hittade rätt assisterad av Trevor Lewis.
Andra perioden blev mållös. I tredje perioden höll Calgary i sin 2-1-ledning och vann.
Båda lagen har nu tre segrar och två förluster på de senaste fem matcherna, Calgary med 16–16 och Los Angeles med 22–14 i målskillnad. Det här var Calgarys 16:e uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också Los Angeles 15:e uddamålsförlust.
Calgary stannar därmed på femte plats, och Los Angeles på andra plats, i tabellen.
Lördag 1 april 05.00 spelar Calgary borta mot Vancouver. Los Angeles möter Edmonton borta i Rogers Place fredag 31 mars 04.00.
NY Rangers vann matchen hemma mot Columbus i NHL i hockey på onsdagen. 6-2 (3-2, 1-0, 2-0) slutade matchen.
Segern var NY Rangers sjunde på de senaste åtta matcherna.
NY Rangers var starkast i första perioden. Laget vann perioden med 3-2.
Efter 17.36 i andra perioden slog Artemi Panarin till, framspelad av Adam Fox och Mika Zibanejad och gjorde 4-2. NY Rangers fortsatte dominansen i tredje perioden och vann till slut med hela 6-2. Målen i sista perioden gjordes av Mika Zibanejad och Vincent Trocheck.
NY Rangers stannar därmed på tredje plats, och Columbus sist, på åttonde plats, i tabellen.
På fredag 31 mars 02.00 spelar NY Rangers borta mot New Jersey, och Columbus borta mot Boston.
Det blev en riktig storseger för Montreal mot Columbus hemma i NHL i ishockey. Matchen slutade 8-2 (2-2, 4-0, 2-0).
I första perioden fortsatte lagen att följas åt. Perioden slutade 2-2 och resultatet var 2-2 efter en perioders spel.
I andra perioden var Montreal starkast och gick från 3-2 till 6-2 genom två mål av Rafael Harvey-Pinard och ett mål av Brendan Gallagher. Montreal fortsatte dominansen i tredje perioden och vann till slut med hela 8-2. Målen i sista perioden gjordes av Alex Belzile och Nick Suzuki.
Montreals Nick Suzuki stod för ett mål och tre assists, Rafael Harvey-Pinard gjorde tre mål, Mike Hoffman gjorde ett mål och spelade dessutom fram till två mål och Michael Matheson hade tre assists.
Båda lagen har nu två segrar och tre förluster på de senaste fem matcherna, Montreal med 21–22 och Columbus med 20–32 i målskillnad.
Montreal stannar därmed på åttonde och sista plats, och Columbus sist, på åttonde plats, i tabellen.
Montreal tar sig an Buffalo i nästa match borta tisdag 28 mars 02.00. Columbus möter NY Rangers borta onsdag 29 mars 02.00.
Calgary vann hemma mot San Jose i NHL i ishockey med 5-3 (2-1, 1-2, 2-0). Matchen var helt jämn efter två perioder, innan Calgary avgjorde.
Calgary startade matchen vassast. Laget ryckte åt sig en 2-0-ledning genom mål av MacKenzie Weegar och Tyler Toffoli innan San Jose svarade och gjorde 2-1 genom Logan Couture. Efter 4.54 i andra perioden slog Nico Sturm till, framspelad av Noah Gregor och Erik Karlsson och kvitterade för San Jose.
Martin Kaut gjorde dessutom 2-3 efter 5.15 på pass av Steven Lorentz och Oskar Lindblom.
Calgarys Walker Duehr gjorde 3-3 efter 5.39 på pass av Trevor Lewis.
I tredje perioden gjorde Calgary 4-3 efter 5.42 genom Nazem Kadri. Och med bara 1.10 kvar satte Tyler Toffoli 5-3.
Calgary har två segrar och tre förluster och 19–21 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan San Jose har fem förluster och 11–23 i målskillnad.
Calgary stannar därmed på femte plats, och San Jose sist, på åttonde plats, i tabellen.
Onsdag 29 mars möter Calgary Los Angeles hemma 04.00 och San Jose möter Winnipeg hemma 05.30.
Det var lika efter 60 minuter, men i förlängningen kunde till slut Columbus avgöra den jämna matchen hemma mot NY Islanders i NHL i ishockey. Slutresultatet blev 5-4 (0-1, 4-1, 0-2, 1-0). Stor matchhjälte 40 sekunder in i förlängningen blev Boone Jenner som stod för det avgörande målet.
NY Islanders tog ledningen efter 13 minuters spel, genom Zach Parise framspelad av Hudson Fasching. Columbus förde spelet i andra perioden. Laget vann perioden med 4-1 och ställningen efter två perioder var 4-2.
3.34 in i tredje perioden nätade NY Islanders Kyle Palmieri och reducerade för NY Islanders.
Efter 8.01 nätade Brock Nelson ännu en gång framspelad av Bo Horvat och Noah Dobson och kvitterade för NY Islanders.
Men Columbus avgjorde matchen med -1.20 kvar att spela genom Boone Jenner på pass av Adam Boqvist och Johnny Gaudreau.
Columbus har två segrar och tre förluster och 19–28 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan NY Islanders har tre vinster och två förluster och 23–16 i målskillnad. Det här var Columbus elfte uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också NY Islanders 15:e uddamålsförlust.
Resultatet innebär att Columbus ligger kvar på åttonde och sista plats och NY Islanders på fjärde plats i tabellen.
Columbus tar sig an Montreal i nästa match borta söndag 26 mars 01.00. NY Islanders möter Buffalo hemma lördag 25 mars 23.00.
Det blev 3-2 (2-1, 0-0, 1-1) till Vegas när laget mötte Calgary på fredagen i NHL i hockey. Med det tog bortalaget Vegas en skön revansch, då Calgary vann senaste mötet lagen emellan med hela 7-2.
Segern var Vegas sjunde på de senaste åtta matcherna, och sjätte bortasegern i rad.
Vegas startade matchen bäst. Laget ryckte åt sig en 0-2-ledning genom mål av Jonathan Marchessault och Mike Amadio innan Calgary svarade och gjorde 2-1 genom Milan Lucic.
Andra perioden blev mållös. Vegas gjorde 1-3 genom Nicolas Roy efter 5.21 i tredje perioden.
Nazem Kadri reducerade förvisso, men närmare än 2-3 kom inte Calgary.
Det här var Calgarys 27:e uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Vegas 23:e uddamålsseger.
Det här betyder att Calgary ligger kvar på femte plats i tabellen, och Vegas på första plats.
Lördag 25 mars 22.00 spelar Calgary hemma mot San Jose. Vegas möter Edmonton borta i Rogers Place söndag 26 mars 05.00.
Calgary besegrade Anaheim Ducks på bortaplan i onsdagens möte i NHL i ishockey. 1-5 (0-2, 1-1, 0-2) slutade matchen.
I början av matchen var Calgary starkast och ryckte åt sig ledningen med 0-2 genom mål av Nick Ritchie och Troy Stecher. Efter 2.38 i andra perioden ökade Calgary på till 0-3 genom Rasmus Andersson.
Efter 7.25 av perioden kunde Frank Vatrano göra 1-3 för Anaheim Ducks.
Calgary ökade ledningen till 1-4 genom Elias Lindholm efter 20.55. 15.26 in i tredje perioden slog Andrew Mangiapane till på pass av Tyler Toffoli och ökade ledningen för Calgary. 1-5-målet blev matchens sista.
Calgarys Tyler Toffoli hade tre assists.
Anaheim Ducks har en vinst och fyra förluster och 16–22 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Calgary har två vinster och tre förluster och 22–21 i målskillnad.
Resultatet betyder att båda lagen har oförändrad position i tabellen, Anaheim Ducks på sjunde plats och Calgary på femte plats.
Fredag 24 mars möter Anaheim Ducks Winnipeg hemma 04.00 och Calgary möter Vegas hemma 03.00.
Matchen i NHL i ishockey mellan hemmalaget Washington och gästande Columbus var oavgjord vid full tid, 6-6. Först i förlängningen kom avgörandet, där bortalaget spikade segerresultatet, 7-6 (1-3, 2-2, 3-1, 1-0). Matchhjälte blev Jack Roslovic, som gjorde det avgörande målet i förlängningen.
I första perioden var det Washington som var starkast. Laget vann perioden med 3-1.
Andra perioden slutade 2-2 och ställningen efter två perioder var 5-3.
6.35 in i tredje perioden slog Adam Boqvist till återigen på pass av Lane Pederson och Eric Robinson och reducerade för Columbus.
Efter 8.35 slog Emil Bemström till framspelad av Patrik Laine och Johnny Gaudreau och kvitterade för Columbus.
15.27 in i perioden nätade Washingtons Nick Jensen på nytt på pass av Charlie Lindgren och gav laget ledningen för Washington.
Columbus kvitterade till 6-6 med 45 sekunder kvar att spela genom Boone Jenner framspelad av Kent Johnson och Patrik Laine.
I förlängningen tog det 2.43 innan Columbus också avgjorde till 6-7. Stor matchhjälte blev Jack Roslovic, på pass av Johnny Gaudreau.
Washington har en vinst och fyra förluster och 19–26 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Columbus har två vinster och tre förluster och 20–29 i målskillnad. Det här var Washingtons 14:e uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Columbus tionde uddamålsseger.
Det här betyder att Washington är kvar på sjätte plats, och Columbus stannar sist, på åttonde plats, i tabellen.
I nästa match möter Washington Chicago hemma på fredag 24 mars 01.00. Columbus möter NY Islanders lördag 25 mars 01.00 hemma.
Tack vare 8-2 (4-0, 2-1, 2-1) hemma mot Calgary är Los Angeles ny serieledare i NHL i hockey. Laget ligger på samma poäng som tvåan Vegas men toppar tabellen. Vegas har dock en match mindre spelad. Efter tisdagens match i Crypto.com Arena ligger Calgary på femte plats.
Segern var Los Angeles åttonde på de senaste tio matcherna.
Los Angeles var starkast i första perioden. Laget vann perioden med 4-0.
Los Angeles gjorde dock två snabba mål i andra perioden och gick från 4-1 till 6-1, målen av Adrian Kempe och Adrian Kempe. 9.04 in i tredje perioden slog Noah Hanifin till på pass av Blake Coleman och Jonathan Huberdeau och reducerade för Calgary. Mer än så blev det dock inte för Calgary.
12.31 in i perioden nätade Los Angeles Mikey Anderson och ökade ledningen för Los Angeles.
Efter 15.51 nätade Carl Grundström ännu en gång på pass av Rasmus Kupari och Mikey Anderson och ökade ledningen för Los Angeles. Det fastställde slutresultatet till 8-2.
I nästa match möter Los Angeles Winnipeg hemma på lördag 25 mars 22.00. Calgary möter Anaheim Ducks onsdag 22 mars 04.00 borta.
Vegas hade inga problem med Columbus i NHL i ishockey, och vann hemma med utklassningssiffrorna 7-2 (1-0, 4-1, 2-1).
Segern var Vegas femte på de senaste sex matcherna.
Första perioden var jämn. Vegas inledde bäst och tog ledningen genom Phil Kessel efter 5.24, men Columbus kvitterade genom Kirill Marchenko i slutet av perioden. På bara 6.13 gjorde Vegas fyra raka mål när laget gick från 1-1 till 5-1. Vegas gjorde två mål i tredje perioden och gick från 5-1 till 7-1, målen av Paul Cotter och Jack Eichel, och punkterade matchen.
Liam Foudy reducerade förvisso, men närmare än 7-2 kom inte Columbus. Vegas tog därmed en stabil seger.
Vegas Alex Pietrangelo hade fyra assists och Jack Eichel gjorde tre mål.
Resultatet innebär att Vegas fortsätter toppa tabellen och Columbus ligger sist, på åttonde plats i tabellen.
Nästa gång lagen spelar i serien är onsdag 22 mars. Då möter Vegas Vancouver i Rogers Arena 04.00. Columbus tar sig an Washington borta 01.00.