Jules Gallet och Nicolas Werbik matchvinnare när IPK besegrade FPS

Det blev uddamålsseger för bortalaget IPK i matchen mot FPS i Forssa. Laget vann lördagens match i FM-serien Mestis Grundserien herr i ishockey med 2-1 (1-1, 1-0, 0-0). Segermålet för IPK stod Nicolas Werbik för 5.27 in i andra perioden.

Första perioden var jämn. FPS inledde bäst och tog ledningen genom Eetu Moberg efter 8.25, men IPK kvitterade genom Jules Gallet i slutet av perioden. IPK gjorde också 1-2 efter 5.27 i andra perioden när Nicolas Werbik hittade rätt på pass av Henri Kivioja. Därmed hade laget vänt matchen. Tredje perioden blev mållös, och IPK höll i sin 2-1-ledning och vann.

FPS har fem förluster på de senaste fem matcherna, medan IPK har två vinster och tre förluster. Det här var FPS:s åttonde uddamålsförlust den här säsongen. Det var även IPK:s sjunde uddamålsseger.

FPS stannar därmed på 13:e plats, och IPK på fjärde plats, i tabellen.

Onsdag 1 februari 18.30 spelar FPS borta mot Peliitat. IPK möter Zemgale hemma i Iisalmi tisdag 31 januari 18.30.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

FM-serien Mestis

# Lag S MS P
1 K-Espoo 52 111 122
2 Ketterä 52 82 110
3 RoKi 52 44 96
4 Hermes 52 27 91
5 JoKP 52 14 88
6 IPK 52 10 84
7 KeuPa HT 52 10 79
8 K-Vantaa 52 -21 75
9 KooVee 52 -36 75
10 Tuto Hockey 52 -10 69
11 Hokki 52 -56 59
12 Zemgale 52 -46 51
13 FPS 52 -48 48
14 Peliitat 52 -81 45

Relaterade artiklar

RoKi vände och vann hemma mot IPK

RoKi vände och vann matchen hemma mot IPK i FM-serien Mestis, kvartsfinal herr i ishockey på tisdagen. 5-1 (0-1, 4-0, 1-0) slutade matchen.

IPK tog ledningen efter sex minuters spel, genom Samuel Timonen framspelad av Henri Knuutinen och Ville Sippala. RoKi vände på dock matchen när laget gjorde fyra raka mål och gick från 0-1 till 4-1 i andra perioden. 16.32 in i tredje perioden nätade RoKis Arttu Rämö framspelad av Jere-Matias Alanen och Tom Grönblom och ökade ledningen för RoKi. 5-1-målet blev matchens sista.

När lagen möttes senast slutade det med seger för RoKi med 5-1.

Lagen möts igen i nästa match, i Idensalmi torsdag 30 mars 18.30.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Seger för RoKi borta mot IPK

Bortalaget RoKi tog hem segern mot IPK i FM-serien Mestis, kvartsfinal herr i ishockey. 1-5 (0-1, 1-3, 0-1) slutade matchen på lördagen.

RoKi tog därmed andra raka segern, efter 8-1 mot just IPK i första matchen.

RoKi tog ledningen efter 4.47, genom Miika Tiihonen framspelad av Arttu Rämö och Jere-Matias Alanen. Efter 4.13 i andra perioden slog Valtteri Pihlajamäki till, framspelad av Alexander Cotton och Samuel Timonen och kvitterade för IPK.

RoKis Heikki Huttunen gjorde 1-2 efter 8.58 på pass av Antti Erkinjuntti och Tom Grönblom.

Valtteri Suni gjorde dessutom 1-3 efter 13.47 på pass av Paavo Tyni och Miika Tiihonen.

Tom Grönblom gjorde dessutom 1-4 efter 19.30 framspelad av Jere-Matias Alanen och Arttu Rämö.

14.11 in i tredje perioden nätade RoKis Lauri Heino på pass av Paavo Tyni och Saku Kivinen och ökade ledningen för RoKi. 1-5-målet blev matchens sista.

De båda lagen möts igen tisdag 28 mars 18.30, i Lappi Areena.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Målfest när RoKi krossade IPK i Lappi Areena

RoKi hade inga problem med IPK i FM-serien Mestis, kvartsfinal herr i ishockey, och vann hemma med utklassningssiffrorna 8-1 (4-1, 2-0, 2-0).

RoKi var starkast i första perioden. Laget vann perioden med 4-1.

RoKi startade andra perioden bäst och gick från 4-1 till 6-1 genom mål av Antti Erkinjuntti och Antti Järvelä. Det var bara början för RoKi. RoKi fortsatte dominansen i tredje perioden och vann till slut med hela 8-1. Målen i sista perioden gjordes av Lauri Heino och Arttu Rämö.

RoKis Heikki Huttunen hade tre assists och Antti Erkinjuntti stod för ett mål och två assists.

RoKi tog hem lagens senaste möte med 3-1 i Lappi Areena.

De båda lagen möts igen lördag 25 mars 17.00, i Idensalmi.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Tre poäng till TuTo efter avgörande i slutperioden mot FPS

TuTo vann hemma mot FPS i FM-serien Mestis herr i hockey med 4-3 (1-2, 1-0, 2-1). Matchen var helt jämn efter två perioder, innan TuTo avgjorde.

Roope Ranta blev matchhjälte med sitt avgörande 4-3-mål 17.39 in i tredje perioden.

Segern var TuTos fjärde på de senaste fem matcherna.

FPS startade matchen bäst. Laget ryckte åt sig en 0-2-ledning genom mål av Mika Huhtasalo och Konsta Keteli innan TuTo svarade och gjorde 2-1 genom Valtteri Virtanen. Efter 17.27 i andra perioden slog Leevi Lemberg till, på pass av Juho Virtanen och Manu Räty och kvitterade för TuTo. 4.07 in i tredje perioden nätade FPS:s Miku Ronkainen på pass av Konsta Keteli och Joona Vainio och gav laget ledningen för FPS.

13.25 in i perioden slog Roope Ranta till framspelad av Valtteri Virtanen och Jesper Larinmaa och kvitterade för TuTo.

Efter 17.39 slog Roope Ranta till återigen framspelad av Valtteri Virtanen och Jesper Larinmaa och avgjorde matchen. Ranta fullbordade därmed TuTos vändning.

Valtteri Virtanen gjorde ett mål för TuTo och två målgivande passningar och Roope Ranta stod för två mål och ett assist.

Det här var TuTos tionde uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också FPS:s tolfte uddamålsförlust.

Resultaten i sista omgången betyder att TuTo slutar på tionde plats i tabellen, och FPS på 13:e plats.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

RoKi slog IPK efter Valtteri Lindroos dubbel

Det blev RoKi som gick segrande ur mötet med IPK i FM-serien Mestis herr i ishockey på hemmaplan, med 3-1 (2-0, 0-0, 1-1).

RoKi startade matchen bäst och ryckte åt sig ledningen med 2-0 genom två snabba mål tidigt i perioden av Santeri Peltola och Valtteri Lindroos.

Andra perioden blev mållös. Atte Karppinen reducerade dock för IPK med bara tre minuter kvar att spela och skapade spänning.

RoKi kunde dock avgöra till 3-1 med 56 sekunder kvar av matchen genom Valtteri Lindroos.

RoKi har två segrar och tre förluster och 11–17 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan IPK har en vinst och fyra förluster och 12–24 i målskillnad.

Resultaten i sista omgången betyder att RoKi slutar på tredje plats i tabellen, och IPK på sjätte plats.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

K-Vantaa tog hem segern mot IPK – Mikael Menna matchvinnare

K-Vantaa besegrade IPK på bortaplan i fredagens match i FM-serien Mestis herr i ishockey. 2-5 (1-2, 0-1, 1-2) slutade matchen.

K-Vantaa startade matchen bäst. Laget ryckte åt sig ledningen med 0-2, genom mål av Mikael Menna innan IPK svarade och gjorde 2-1 genom Konsta Kapanen. Efter 5.25 i andra perioden slog Roope Elimäki till, på pass av Tomi Palo och Terry And och gjorde 1-3. K-Vantaa ökade ledningen till 1-4 genom Otto Salin efter 4.45 i tredje perioden.

IPK reducerade dock till 2-4 genom Nicolas Werbik efter 6.36 av matchen.

K-Vantaa kunde dock avgöra till 2-5 med 11.40 kvar av matchen genom Jaakko Kuusisto.

IPK har en vinst och fyra förluster och 13–26 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan K-Vantaa har tre vinster och två förluster och 22–17 i målskillnad.

Med en omgång kvar är IPK på sjätte plats i tabellen, medan K-Vantaa är på åttonde plats.

IPK möter RoKi i nästa match borta lördag 18 mars 17.00. K-Vantaa möter samma dag Jokipojat borta.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Målfest för Ketterä hemma mot FPS

Det blev en riktig storseger för Ketterä mot FPS hemma i FM-serien Mestis herr i hockey. Matchen slutade 7-0 (1-0, 4-0, 2-0).

Segern var Ketteräs åttonde på de senaste tio matcherna, och 13:e hemmasegern i rad.

Ketterä tog ledningen efter 15.49, genom Henry Karjalainen framspelad av Yegor Chizhikov och Jere Vertanen. I andra perioden var Ketterä starkast och gick från 1-0 till 5-0 genom mål av Mikko Haaparanta, Jesse Liuksiala, Samu Tuomaala och Aleksi Akkila. Det sista målet kom med två sekunder kvar av perioden. Ketterä var långt ifrån nöjt där. Ketterä fortsatte dominansen i tredje perioden och vann till slut med hela 7-0. Målen i sista perioden gjordes av Jere Vertanen och Samu Tuomaala.

Båda lagen har nu tre segrar och två förluster på de senaste fem matcherna, Ketterä med 25–15 och FPS med 17–14 i målskillnad.

Med en omgång kvar är Ketterä på andra plats i tabellen, medan FPS är på tolfte plats.

Nästa motstånd för Ketterä är Peliitat. FPS tar sig an TuTo borta. Båda matcherna spelas lördag 18 mars 17.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

Målfest för FPS hemma mot Hokki

Det blev en riktig storseger för FPS mot Hokki hemma i FM-serien Mestis herr i hockey. Matchen slutade 9-0 (1-0, 4-0, 4-0). En skön revansch från senast lagen möttes, då Hokki vann med 4-1.

FPS började bäst och gjorde 1-0 redan i matchupptakten. Efter bara 2.27 slog Erkki Laiho till.

I andra perioden var FPS starkast och gick från 1-0 till 5-0 genom två mål av Erkki Laiho, ett mål av Mika Huhtasalo och ett mål av Emil Ström. Och det var bara början.

FPS fortsatte dominansen i tredje perioden och vann till slut med hela 9-0. Målen i sista perioden gjordes av Emil Ström, som gjorde två mål, Veikka Kärjä och Severi Savijoki.

Noterbart är att FPS:s Erkki Laiho gjorde tre mål, Mika Huhtasalo stod för ett mål och två assists, Veikka Kärjä gjorde ett mål och spelade dessutom fram till två mål och Emil Ström gjorde tre mål.

FPS har tre segrar och två förluster och 19–10 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Hokki har två vinster och tre förluster och 15–23 i målskillnad.

Med två omgångar kvar är FPS på tolfte plats i tabellen, och Hokki är på elfte plats.

I nästa match möter FPS Ketterä borta och Hokki möter Zemgale borta. Båda matcherna spelas torsdag 16 mars 18.30.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

FPS segrade efter förlängning mot Zemgale

Matchen mellan Zemgale och FPS i FM-serien Mestis herr i ishockey slutade lika efter full tid. Först i förlängningen kunde bortalaget avgöra till 2-1.

Zemgale har en vinst och fyra förluster och 8–20 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan FPS har tre vinster och två förluster och 13–12 i målskillnad. Det här var Zemgales 15:e uddamålsförlust den här säsongen. Det var även FPS:s elfte uddamålsseger.

Det här betyder att Zemgale ligger på 13:e plats i tabellen, och FPS är på tolfte plats.

Fredag 10 mars 18.30 spelar Zemgale hemma mot KeuPa HT. FPS möter Hokki hemma i Forssa lördag 11 mars 17.00.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

FPS tog hem mötet med Zemgale i Jelgava

FPS tog till slut hem segern mot Zemgale i matchen borta i Jelgava på tisdagen. Matchen i FM-serien Mestis herr i ishockey slutade 2-3.

Zemgale har en vinst och fyra förluster och 10–22 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan FPS har tre vinster och två förluster och 16–13 i målskillnad. Det här var Zemgales 14:e uddamålsförlust den här säsongen. Det var även FPS:s tionde uddamålsseger.

För hemmalaget betyder resultatet 14:e och sista plats i tabellen. FPS är på tolfte plats.

Onsdag 8 mars 18.30 möts lagen igen, med Zemgale som hemmalag.



Texten är skriven av HSS Medias textrobot.

}