Det blev en uddamålsseger för HIFK i matchen mot HPK i FM-ligan herr i hockey på onsdagen. Laget vann med 2-1 (1-0, 1-1, 0-0) hemma i Helsingin jäähalli. Segermålet för HIFK stod Kristian Vesalainen för 15.37 in i andra perioden.
HIFK har skapat en skön vinnarkänsla i Helsingin jäähalli. Segern mot HPK betyder att laget har vunnit fyra raka matcher på hemmaplan.
HIFK tog ledningen efter 9.49, genom Aleksanteri Kaskimäki assisterad av Leevi Teissala och Otto Paajanen.
Efter 5.19 i andra perioden slog Antti Pihlström till, på pass av Arttu Pelli och Michael Joly och kvitterade för HPK.
HIFK:s Kristian Vesalainen gjorde 2-1 efter 15.37 framspelad av Juha Jääskä.
I tredje perioden höll HIFK i sin 2-1-ledning och vann.
HIFK har tre segrar och två förluster och 20–19 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan HPK har två vinster och tre förluster och 12–15 i målskillnad. Det här var HIFK:s 14:e uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också HPK:s 18:e uddamålsförlust.
HIFK:s nya tabellposition är sjunde plats, medan HPK är på elfte plats.
Nästa motstånd för HIFK är Kärpät. Lagen möts fredag 3 mars 18.30 i Helsingin jäähalli. HPK tar sig an KooKoo hemma lördag 4 mars 17.00.
Segern på hemmaplan med 2-1 (1-0, 1-1, 0-0) gör att Tappara har säkrat segern i matchserien mot HIFK i FM-kvartsfinal herr i ishockey. Tappara vann serien med 4-1.
I början av matchen var Tappara starkast och ryckte åt sig ledningen med 2-0 genom två snabba mål i slutet av perioden av Petteri Puhakka och Waltteri Merelä. Efter 19.19 i andra perioden slog Aleksanteri Kaskimäki till, framspelad av Otto Paajanen och Johan Motin och reducerade åt HIFK. I tredje perioden höll Tappara i sin 2-1-ledning och vann.
Segern på hemmaplan med 5-2 (1-0, 3-1, 1-1) gör att Tappara har säkrat segern i matchserien mot HIFK i FM-kvartsfinal herr i ishockey. Tappara vann serien med 3-1.
Tappara tog ledningen efter 19 minuters spel, genom Niko Ojamäki assisterad av Jori Lehterä och Veli-Matti Savinainen. Tappara hade övertaget i andra perioden. Laget inledde målskyttet efter 5.27 genom Jonathan Davidsson, och gick upp till 3-0 innan HIFK svarade.
Segern skrevs till slut till 4-1 för Tappara. Efter 8.20 i tredje perioden ökade Tappara på till 5-1 genom Casimir Jurgens.
Eetu Koivistoinen reducerade förvisso, men närmare än 5-2 kom inte HIFK. Tappara tog därmed en stabil seger.
Tapparas Anton Levtchi stod för ett mål och två assists.
Tappara har greppet om matchserien mot HIFK i FM-kvartsfinal herr i hockey, efter seger på hemmaplan med 5-2 (3-1, 2-0, 0-1). Därmed leder Tappara matchserien med 2-1, och behöver bara en seger till för att ta sig till final.
Tappara tog kommandot i första perioden. Laget inledde målskyttet efter 6.10 genom Joni Tuulola, och gick upp till 2-0 innan HIFK svarade.
I periodpausen hade Tappara ledningen med 3-1. Tappara startade andra perioden bäst och gick från 3-1 till 5-1 genom mål av Veli-Matti Savinainen och Waltteri Merelä. 4.23 in i tredje perioden nätade HIFK:s Leevi Teissala på pass av Roni Hirvonen och Otto Salin och reducerade för HIFK. Men mer än så orkade HIFK inte med.
HIFK utjämnade matchserien mot Tappara i FM-kvartsfinal herr i ishockey, efter seger på hemmaplan med 4-2 (0-1, 2-1, 2-0). Därmed står det nu 1-1 i matchserien.
Tappara tog ledningen efter 14 minuters spel, genom Waltteri Merelä framspelad av Veli-Matti Savinainen och Niko Ojamäki. Efter 6.39 i andra perioden nätade Sebastian Dyk, på pass av Julius Nattinen och Otto Salin och kvitterade för HIFK.
Micke Max Asten gjorde dessutom 2-1 efter 15.49 framspelad av Otto Paajanen och Victor Berglund.
Tapparas Waltteri Merelä gjorde 2-2 efter 19.50 på pass av Valtteri Kemiläinen och Jori Lehterä.
HIFK:s Julius Nattinen gjorde 3-2 efter 20.37.
Laget punkterade matchen med ett 4-2-mål med 1.30 kvar att spela genom Iiro Pakarinen. 4-2-målet blev matchens sista.
Nästa match spelas på onsdag 18.30, i Nokia Arena.
Tappara har tagit kommandot mot HIFK i FM-kvartsfinal herr i ishockey, efter vinst på bortaplan med 3-2 (1-1, 0-1, 1-0, 1-0) efter förlängning i första matchen.
Veli-Matti Savinainen blev matchhjälte med sitt avgörande 3-2-mål 33.49 in i förlängningen.
Första perioden var jämn. HIFK inledde bäst och tog ledningen genom Aleksanteri Kaskimäki efter 7.31, men Tappara kvitterade genom Waltteri Merelä efter 16.32. Efter 13.35 i andra perioden nätade Iiro Pakarinen, på pass av Eetu Koivistoinen och Kristian Vesalainen och gav HIFK ledningen. Tappara kvitterade till 2-2 med 52 sekunder kvar att spela genom Petteri Puhakka. I förlängningen tog det 33.49 innan Tappara också avgjorde till 2-3. Matchvinnare för bortalaget blev Veli-Matti Savinainen, på pass av Mikael Seppälä och Jori Lehterä.
Nästa match spelas på lördag 17.00, i Helsingfors ishall.
HPK vann hemma mot JYP i FM-ligan herr i ishockey med 4-2. Matchen var helt jämn efter två perioder, 1-1, innan HPK avgjorde i sista perioden.
Efter 14.06 i andra perioden slog Veikko Loimaranta till, framspelad av Jere Henriksson och Artturi Toivola och kvitterade för HPK.
JYP gjorde 1-2 genom Aaro Vidgren efter 2.03 i tredje perioden.
HPK gjorde dock tre raka mål och gick från underläge 1-2 till ledning med 4-2. 3-2-målet kom med bara 01.35 kvar att spela. Och med 1 kvar kom också 4-2.
HPK har tre segrar och två förluster och 17–14 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan JYP har två vinster och tre förluster och 12–12 i målskillnad.
Med en omgång kvar är HPK på tionde plats i tabellen, och JYP är på 13:e plats.
I nästa match, lördag 11 mars, har HPK Ilves borta i Tampereen Jäähalli 16.00, medan JYP spelar hemma mot HIFK 17.00.
HPK vann en riktigt jämn match mot TPS i FM-ligan herr i ishockey. Avgörandet kom först i straffläggningen där bortalaget var starkare och vann med 4-3 (2-1, 1-2, 0-0, 0-0, 1-0). Michael Joly blev matchhjälte med sitt avgörande straffmål.
HPK kvitterade till 1-1 efter 13.45, genom Mathias Trettenes framspelad av Markus Nenonen.
Laget tog också ledningen efter 15.26, när Eetu Liukas fick träff på pass av Michael Joly och Rony Ahonen.
Efter 8.15 i andra perioden slog Steve Moses till, på pass av Mathias Trettenes och Jere Henriksson och gjorde 1-3.
TPS:s Aarne Intonen gjorde 2-3 efter 10.34 framspelad av Valtteri Pulli och Jonne Tammela.
Mikael Pyyhtiä gjorde dessutom 3-3 efter 12.36 på pass av Viljami Marjala och Niklas Arell.
Tredje perioden blev mållös och det tog matchen till förlängning.
I straffläggningen var det HPK som avgjorde till 3-4. Den avgörande straffen stod Michael Joly för.
TPS har två vinster och tre förluster och 13–13 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan HPK har tre vinster och två förluster och 17–18 i målskillnad. Det här var TPS:s 15:e uddamålsförlust den här säsongen. Det var även HPK:s 13:e uddamålsseger.
Med fyra omgångar kvar är TPS på sjunde plats i tabellen, medan HPK är på elfte plats.
Nästa motstånd för TPS är Tappara. Lagen möts torsdag 2 mars 18.30 i Gatorade Center. HPK tar sig an HIFK borta onsdag 1 mars 18.30.
Jukurit vann mötet med HPK borta med 6-3 (5-0, 1-1, 0-2) på lördagen i FM-ligan herr i ishockey.
I början av matchen var Jukurit starkast och gick från 0-1 till 0-5 genom två mål av Konsta Helenius, ett mål av Jarkko Immonen och ett mål av Michal Kovarcik.
Tidigt i andra perioden av perioden kunde Markus Nenonen göra 1-5 för HPK.
Efter 17.01 ökade Jukurit på till 1-6 genom Topias Hynninen.
Michael Joly och Ossi Ikonen reducerade förvisso, men närmare än 3-6 kom inte HPK. Jukurit tog därmed en säker seger.
Båda lagen har nu två vinster och tre förluster på de senaste fem matcherna, HPK med 17–20 och Jukurit med 12–16 i målskillnad.
För hemmalaget betyder resultatet elfte plats i tabellen. Jukurit är på tionde plats.
I nästa match möter HPK TPS borta på tisdag 28 februari 18.30. Jukurit möter Tappara fredag 3 mars 18.30 hemma.