Vancouver vann en riktigt jämn match mot Los Angeles i NHL i ishockey. Avgörandet kom först i straffläggningen där bortalaget var starkare och vann med 3-2 (1-1, 0-1, 1-0, 0-0, 1-0). Andrei Kuzmenko blev matchhjälte med sitt avgörande straffmål.
Segern var Vancouvers sjätte på de senaste sju matcherna.
Första perioden var jämn. Vancouver inledde bäst och tog ledningen genom Brock Boeser efter 10.44, men Los Angeles kvitterade genom Alexander Edler efter 16.40. Los Angeles gjorde också 2-1 efter 16.18 i andra perioden när Carl Grundström slog till framspelad av Rasmus Kupari. 11.33 in i tredje perioden slog Elias Pettersson till på pass av Quinn Hughes och J.T. Miller och kvitterade för Vancouver. I straffläggningen var det Vancouver som avgjorde till 2-3. Den avgörande straffen stod Andrei Kuzmenko för.
Det här var Los Angeles 14:e uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Vancouvers 16:e uddamålsseger.
Los Angeles stannar därmed på andra plats, och Vancouver på sjätte plats, i tabellen.
I nästa match möter Los Angeles Calgary hemma på tisdag 21 mars 04.30. Vancouver möter Anaheim Ducks måndag 20 mars 02.00 borta.
Edmonton har säkrat segern i matchserien mot Los Angeles i NHL Åttondelsfinal i ishockey, totalt med 4-2 i matcher. Det efter seger på bortaplan med 5-4 (2-1, 2-2, 1-1).
Kailer Yamamoto blev matchhjälte med sitt avgörande 5-4-mål 16.57 in i tredje perioden.
Edmonton startade matchen piggt och tog ledningen direkt i början av matchen. Efter bara 1.20 slog Connor McDavid till på pass av Evan Bouchard och Mattias Ekholm.
Los Angeles kvitterade till 1-1 efter 8.14, genom Sean Durzi assisterad av Kevin Fiala och Quinton Byfield.
Edmonton tog ledningen på nytt efter 12.12, när Klim Kostin fick träff.
Edmonton inledde andra perioden med att göra 1-3 genom Leon Draisaitl, innan Los Angeles svarade, och gick ikapp. Kvitteringen stod Kevin Fiala för framspelad av Drew Doughty efter 8.16.
I slutminuterna var det dock Edmonton som tog greppet. Klim Kostin gjorde 3-4 efter 10.57, på pass av Kailer Yamamoto och Vincent Desharnais. 7.49 in i tredje perioden slog Phillip Danault till och kvitterade för Los Angeles.
16.57 in i perioden nätade Edmontons Kailer Yamamoto på pass av Ryan McLeod och Klim Kostin och avgjorde matchen för Edmonton.
Noterbart är att Klim Kostin gjorde två mål för Edmonton och ett assist. Kevin Fiala gjorde ett mål och spelade dessutom fram till två mål för Los Angeles.
Edmonton fick resultatet som laget önskade mot Los Angeles i NHL Åttondelsfinal i hockey, efter seger på hemmaplan med 6-3 (3-2, 2-0, 1-1). Edmonton leder nu matchserien med 3-2, och behöver bara en seger till för att ta sig till kvartsfinal.
I första perioden var det Edmonton som var starkast. Laget vann perioden med 3-2.
I andra perioden var Edmonton starkast och gick från 3-2 till 5-2 genom två snabba mål i mitten av perioden av Nick Bjugstad och Zach Hyman. Edmonton ökade ledningen till 6-2, på nytt genom Nick Bjugstad efter 4.25 i tredje perioden.
Quinton Byfield reducerade förvisso, men närmare än 6-3 kom inte Los Angeles. Edmonton tog därmed en säker seger.
Lagen möts igen på söndag 03.00, i Crypto.com Arena.
Edmonton vann på bortaplan med 5-4 (0-3, 3-0, 1-1, 1-0) efter förlängning mot Los Angeles i NHL Åttondelsfinal i ishockey. Därmed står det nu 2-2 i matchserien.
Zach Hyman blev matchhjälte med sitt avgörande 5-4-mål 10.39 in i förlängningen.
Los Angeles spelade bra i första perioden och ryckte åt sig ledningen med 3-0 genom mål av Gabriel Vilardi, Viktor Arvidsson och Anze Kopitar. Efter 4.59 i andra perioden slog Evan Bouchard till, på pass av Leon Draisaitl och Connor McDavid och reducerade åt Edmonton.
Efter 9.42 reducerade Edmonton på nytt genom Leon Draisaitl framspelad av Connor McDavid och Zach Hyman.
Laget kvitterade till 3-3 alldeles i slutsekunderna av perioden ännu en gång på nytt genom Leon Draisaitl på pass av Ryan Nugent-Hopkins och Evan Bouchard.
Los Angeles tog ledningen på nytt genom Matt Roy efter 4.25 i tredje perioden.
Med 2.58 kvar att spela av matchen kunde Evander Kane gjorde 4-4 för Edmonton. I förlängningen tog det 10.39 innan Edmonton också avgjorde till 4-5. Matchvinnare för bortalaget blev Zach Hyman, på pass av Evan Bouchard.
Noterbart är att Edmontons Leon Draisaitl stod för tre poäng, varav två mål, Connor McDavid hade tre assists och Evan Bouchard gjorde ett mål och två assist.
Los Angeles har tagit greppet om matchserien mot Edmonton i NHL Åttondelsfinal i ishockey, efter seger efter förlängning på hemmaplan med 3-2 (1-0, 1-2, 0-0, 1-0). Därmed leder Los Angeles matchserien med 2-1.
Trevor Moore slog till 3.24 in i förlängningen och blev matchhjälte med sitt 3-2-mål.
Los Angeles tog ledningen efter 19 minuters spel, genom Alex Iafallo assisterad av Matt Roy och Anze Kopitar. Efter 7.42 i andra perioden slog Connor McDavid till, framspelad av Evan Bouchard och Ryan Nugent-Hopkins och kvitterade för Edmonton.
Connor McDavid gjorde dessutom 1-2 efter 9.22 på pass av Evan Bouchard och Leon Draisaitl.
Los Angeles Adrian Kempe gjorde 2-2 efter 9.40 framspelad av Viktor Arvidsson och Drew Doughty.
I tredje perioden gjordes inga mål, och matchen gick därmed till förlängning I förlängningen tog det 3.24 innan Los Angeles också avgjorde till 3-2. Matchvinnare för hemmalaget blev Trevor Moore, på pass av Gabriel Vilardi och Quinton Byfield.
Nästa match spelas på måndag 04.00, i Crypto.com Arena.
Edmonton utjämnade matchserien mot Los Angeles i NHL Åttondelsfinal i ishockey, efter seger på hemmaplan med 4-2 (2-0, 0-2, 2-0). Därmed står det nu 1-1 i matchserien.
Avgörandet först i tredje perioden. Då drog Edmonton ifrån och vann matchen.
Lagen möts igen på lördag 05.00, i Crypto.com Arena.
Conor Garland stod för ett hattrick när Vancouver besegrade Arizona Coyotes på bortaplan med 5-4 (4-2, 0-1, 0-1, 1-0) efter förlängning i NHL i ishockey. Övriga mål för bortalaget gjordes av J.T. Miller och Elias Pettersson, målen för Arizona Coyotes gjordes av Liam O'Brien 2, Travis Boyd och Nick Schmaltz.
Conor Garland stod för Vancouvers avgörande mål 1.19 in i förlängningen.
Segern var Vancouvers fjärde på de senaste fem matcherna.
I första perioden var det Vancouver som var starkast. Laget vann perioden med 2-4.
Arizona Coyotes reducerade igen efter 9.54 genom Liam O'Brien framspelad av Michael Kesselring och Jack McBain. 16.40 in i tredje perioden slog Nick Schmaltz till på pass av Victor Söderström och Matias Maccelli och kvitterade för Arizona Coyotes. I förlängningen tog det 1.19 innan Vancouver avgjorde till 4-5. Stor matchhjälte blev Conor Garland, på pass av J.T. Miller och Quinn Hughes.
Vancouvers Quinn Hughes hade tre assists och Conor Garland gjorde tre mål för.
Det här var Arizona Coyotes 22:a uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Vancouvers 20:e uddamålsseger.
Serien är nu färdigspelad. Arizona Coyotes slutar på sjunde plats, och Vancouver på sjätte plats.
Det blev seger för Vancouver borta mot Anaheim Ducks i NHL i hockey. Efter två perioder var matchen oavgjord, innan Vancouver fixade en uddamålsseger i sista perioden. Matchen slutade 2-3 (1-2, 1-0, 0-1).
Segermålet för Vancouver stod J.T. Miller för 1.26 in i sista perioden.
Vancouver startade matchen vassast. Laget ryckte åt sig ledningen med 0-2, genom mål av Brock Boeser och Andrei Kuzmenko innan Anaheim Ducks svarade och gjorde 2-1 genom Mason McTavish. Efter 15.33 i andra perioden nätade Drew Helleson, på pass av Troy Terry och Trevor Zegras och kvitterade för Anaheim Ducks. 1.26 in i tredje perioden slog J.T. Miller till och avgjorde matchen för Vancouver.
Anaheim Ducks har fem förluster och 15–21 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Vancouver har tre vinster och två förluster och 11–12 i målskillnad. Det här var Anaheim Ducks 19:e uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Vancouvers 19:e uddamålsseger.
Med en omgång kvar är Anaheim Ducks sist i serien, medan Vancouver är på sjätte plats.
Nästa motstånd för Anaheim Ducks är Los Angeles. Vancouver tar sig an Arizona Coyotes borta. Båda matcherna spelas fredag 14 april 05.00.
Los Angeles vann på hemmaplan mot Vancouver i NHL i hockey. Laget gjorde en stark insats, och såg dessutom till att hålla nollan bakåt. Matchen slutade 3-0 (0-0, 1-0, 2-0).
Inget av lagen lyckades göra mål i första perioden. Det var först 15.16 in i andra perioden som Los Angeles tog ledningen genom Arthur Kaliyev på pass av Blake Lizotte och Alex Iafallo.
I tredje perioden gjorde Los Angeles 2-0 efter 4.06 genom Vladislav Gavrikov. Och med bara 1.36 kvar satte Drew Doughty 3-0.
Båda lagen har nu två segrar och tre förluster på de senaste fem matcherna, Los Angeles med 13–13 och Vancouver med 9–14 i målskillnad.
Det här betyder att Los Angeles ligger kvar på tredje plats i tabellen, och Vancouver på sjätte plats.
I nästa omgång har Los Angeles Anaheim Ducks borta i Honda Center, fredag 14 april 05.00. Vancouver spelar borta mot Anaheim Ducks onsdag 12 april 05.00.
Det blev en riktigt tajt match när Vancouver tog emot Calgary i NHL i ishockey. Matchen avgjordes först efter straffar, där Vancouver var starkast, och slutresultatet blev därmed 3-2 (2-0, 0-0, 0-2, 1-0). Andrei Kuzmenko blev matchhjälte med sitt avgörande straffmål.
I början av matchen var Vancouver starkast och ryckte åt sig ledningen med 2-0 genom två snabba mål i mitten av perioden av Cole McWard och Elias Pettersson. Efter 20.38 i andra perioden slog Elias Lindholm till, framspelad av Dillon Dubé och Tyler Toffoli och reducerade åt Calgary. 5.53 in i tredje perioden slog Nazem Kadri till på pass av Noah Hanifin och kvitterade för Calgary. I straffläggningen var det Vancouver som avgjorde till 3-2. Den avgörande straffen stod Andrei Kuzmenko för.
Vancouver har två segrar och tre förluster och 13–16 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Calgary har tre vinster och två förluster och 18–16 i målskillnad. Det här var Vancouvers 18:e uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också Calgarys 29:e uddamålsförlust.
Resultatet innebär att Vancouver ligger kvar på sjätte plats och Calgary på femte plats i tabellen.
Vancouver tar sig an Los Angeles i nästa match borta tisdag 11 april 05.30. Calgary möter samma dag 04.30 Nashville hemma.
3-0 (1-0, 1-0, 1-0) slutade matchen i NHL i hockey mellan Vancouver och gästande Chicago. Det betyder att Vancouver äntligen bröt sin svit med fyra raka förluster.
Vancouver tog ledningen efter 16.14, genom Andrei Kuzmenko assisterad av Elias Pettersson och Akito Hirose. Efter 3.54 i andra perioden slog Vitali Kravtsov till, på pass av Conor Garland och Akito Hirose och gjorde 2-0. Vancouver gjorde också 3-0 genom J.T. Miller framspelad av Brock Boeser och Tyler Myers efter 19.35 i tredje perioden. Det fastställde slutresultatet till 3-0.
Båda lagen har nu en seger och fyra förluster på de senaste fem matcherna, Vancouver med 15–20 och Chicago med 11–21 i målskillnad.
Med fyra omgångar kvar är Vancouver på sjätte plats i tabellen, och Chicago är på åttonde plats.
I nästa match, söndag 9 april 05.00, har Vancouver Calgary hemma i Rogers Arena, medan Chicago spelar borta mot Seattle.