LYSSNA: Klicka här för att lyssna på det senaste avsnittet av Bakom rubrikerna.
Medverkande: Stefan Pellas, viltchef på Finlands viltcentral i Kust-Österbotten, Madeleine Nyman och Jörgen Hermansson från det nationella projektet VargLife. VargLife förmedlar information om vargen och dess beteende.
Har du tankar, frågor eller förslag på samtalsämnen till podden? Mejla gärna dina synpunkter till patrick.sjoholm@hssmedia.fi
Lokalt
18.2.2021
Så ska inflammerad vargfråga läka – lyssna på podcasten Bakom rubrikerna
Hur ska människor och varg leva i samexistens? Viltcentralens jaktchef Stefan Pellas, Madeleine Nyman och Jörgen Hermansson från VargLife diskuterar vargfrågor i podden.
Kommentarer
I samarbete med tjänsten Ifrågasätt ger vi dig möjligheten att kommentera och diskutera den här artikeln. Håll dig till ämnet och håll god ton. Vårda ditt språk och respektera andra skribenter och personer i artikeln. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer som vi bedömer som olämpliga.